Lista producţiilor europene propuse pentru o nominalizare la Oscar 2018, la categoria Cel mai bun film străin VIDEO
0Perioada de înscrieri pentru Cel mai bun film străin la cea de-a 90-a ediţie a Premiilor Oscar s-a încheiat, iar în acest an, 36 de ţări europene şi-au înscris peliculele pentru nominalizări, printre care şi România.
În total, 92 de ţări şi-au înscris producţiile pentru a fi analizate de către membrii Academiei Americane De Film, cu şapte în plus faţă de anul trecut, anunţă Cineuropa.
Doar nouă finalişti vor fi selectaţi din totalul celor 92 de înscrieri, până la sfârşitul lunii decembrie, când membrii Academiei vor nominaliza doar cinci producţii pentru marele premiu la categoria Cel mai bun film străin, iar titlurile finaliste vor fi anunţate pe data de 23 ianuarie 2018.
Cea de-a 90-a ediţie a Premiilor Oscar va avea loc pe 4 martie 2018.
România s-a înscris în competiţie cu filmul „The Fixer“, în regia lui Adrian Sitaru (45 de ani), cu Tudor Aaron Istodor, Mehdi Nebbou, Nicolas Wanczycki şi Diana Spatarescu în rolurile principale.
Drama „Fixeur“, după numele originar, spune povestea unui tânăr jurnalist român, Radu, care vrea să devină cunoscut în presa internaţională şi se angajează la o televiziune din Franţa. Radu are de înfruntat o dilemă morală, când află de un scandal sexual în care sunt implicate două prostituate minore.
Lista completă a filmelor ţărilor europene propuse pentru o nominalizare la Oscar 2018
Albania: „Daybreak“, Gentian Koçi
Austria: „Happy End“, Michael Haneke
Belgia: „Racer and the Jailbird“, Michaël R. Roskam
Bosnia şi Herţegovina: „Men Don’t Cry“, Alen Drljević
Bulgaria: „Glory“, Petar Valchanov, Kristina Grozeva
Croaţia: „Quit Staring at My Plate“, Hana Jušić
Cehia: „Ice Mother“, Bohdan Sláma
Danemarca: „You Disappear“, Peter Schønau Fog
Estonia: „November“, Rainer Sarnet
Finlanda: „Tom of Finland“, Dome Karukoski
Franţa: „BPM (Beats Per Minute)“, Robin Campillo
Georgia: „Scary Mother“, Ana Urushadze
Germania: „In the Fade“, Fatih Akin
Grecia: „Amerika Square“, Yannis Sakaridis
Ungaria: „On Body and Soul“, Ildikó Enyedi
Islanda: „Under the Tree“, Hafsteinn Gunnar Sigurðsson
Irlanda: „Song of Granite“, Pat Collins
Italia: „A Ciambra“, Jonas Carpignano
Kosovo: „Unwanted“, Edon Rizvanolli
Letonia: „The Chronicles of Melanie“, Viestur Kairish
Lituania: „Frost“, Sharunas Bartas
Luxembourg: „Barrage“, Laura Schroeder
Olanda: „Layla M“, Mijke de Jong
Norvegia: „Thelma“, Joachim Trier
Polonia: „Spoor“, Agnieszka Holland, Kasia Adamik
Portugalia: „Saint George“, Marco Martins
România: „The Fixer“, Adrian Sitaru
Rusia: „Loveless“, Andrey Zvyagintsev
Serbia: . „Requiem For Mr. J“, Bojan Vuletic
Slovacia: „The Line“, Peter Bebjak
Slovenia: „The Miner“, Hanna A. W. Slak
Spania: „Summer 1993“, Carla Simón
Suedia: „The Square“, Ruben Östlund
Elveţia: „The Divine Order“, Petra Volpe
Ucraina: „Black Level“, Valentyn Vasyanovych
Marea Britanie: „My pure Land“, Sarmad Masud