FOTO Militarii sportivi de la Brigada 282 Infanterie Mecanizată „Unirea Principatelor”, judoka de frunte

0
Premianţii competiţiei de judo

În perioada 25 - 28 martie, în garnizoana Piteşti, a avut loc Campionatul Militar de Judo, etapa finală, pe minister, la care au participat şi militari din cadrul Brigăzii 282 Infanterie Mecanizată Unirea Principatelor, în cadrul lotului reprezentativ al Diviziei 2 Infanterie Getica.

Competiţia s-a desfăşurat atât la nivel individual cât şi pe echipă, masculin şi feminin, şi pe categorii de greutate.

Militarii Brigăzii 282 Infanterie Mecanizată Unirea Principatelor, dar şi din cadrul Batalionului 280 Infanterie Mecanizată, unitate subordonată brigăzii, au ocupat următoarele locuri fruntaşe. Astfel, la individual, masculin, categoria 73 kg, caporal cls. a IIIa Marian Făcăeru a obţinut locul întâi, iar la categoria 81 kg, caporal cls. a IIIa Marian Pândaru a ocupat locul doi.

La feminin, categoria 57 kg, caporal cls. a IIIa Daniela Vizitiu a ocupat locul trei, iar la categoria 63 de kg, a urcat pe podium, obţinând locul întâi, caporal cls. a IIIa Raluca Păun.

„La proba Open feminin, unde au participat toate concurentele, indiferent de categoria de greutate, caporal cls. a IIIa Raluca Păun s-a clasat pe locul doi. După clasamentul general, lotul diviziei a ocupat locul doi atât la feminin cât şi la  masculin şi locul trei pe echipă”, a precizat lt. Cătălina Crintea, ofiţer de relaţii publice la Brigada 282 Infanterie  Mecanizată „Unirea Principatelor” Focşani.