Fraţii Marin, noi medalii la Cupa României K1

0

Fraţii Marin au făcut din nou senzaţie, de data aceasta la Cupa României K1. Două medalii de aur şi una de argint au câştigat, în weekend, sportivii târgovişteni antrenaţi chiar de tatăl lor, Marius Marin. Competiţia s-a desfăşurat la Buzău.

Astfel, Ovidiu David Marin, în vârstă de 16 ani, s-a clasat pe primul loc al podiumului la categoria 65 kg juniori, iar fratele său, Alexandru Gabriel, în vârstă de 14 ani, a luat tot aurul la categoria 60 kg.

Ambii au obţinut, anul acesta, medalii la competiţiile europene şi mondiale de Whushu Kung fu şi K1. Tatăl lor, Marius Marin, care îi şi antrenează, spune că au păşit în sala de antrenament imediat ce au început să meargă în picioare.

La competiţia de la Buzău, a fost medaliat cu argint la categoria 80 kg şi Cosmin Pescariu, în vârstă de 17 ani, care se antrenează cu cei doi fraţi de aproximativ un an.

Tată şi fii, campioni K1

Cei trei fraţi luptători de K1 sunt antrenaţi chiar de tatăl lor de când aveau câţiva anişori. au ajuns la un vinel înalt de performanţă, fiind multipli medaliaţi la concursurile naţionale sau internaţionale.

George-Mihai Marin (18 ani) este multiplu campion naţional la Wushu Kung Fu, campion european, vicecampion european de juniori la box chinezesc, dar şi câştigător la Cupa Mondială de K1 la categoria sa.

Fratele său, David-Ovidiu (16 ani) este multiplu campion naţional de Wushu Kung Fu, vicecampion european, reuşind şi o clasare pe locul 3 la Cupa Mondială de K1.

Cel mai mic dintre fraţi, Alexandru-Gabriel, are şi el rezultate notabile, fiind, de asemenea, multiplu campion naţional la Wushu Kung Fu, ocupând şi un loc 3 la Cupa Mondială K1.