Sport: Vasluiul a spulberat pe Oţelul, scor 4-0

0

FC Vaslui a reuşit cea de-a doua victorie din acest sezon, după ce s-a impus fără drept de apel în faţa formaţiei Oţelul Galaţi. Adailton a reuşit o dublă, celelalte goluri find înscrise de Wesley şi Pouga. Graţie acestei victorii, FC Vaslui a urcat pe poziţia 11 în calsamentul Ligii I.

Vasluienii au început în forţă partida, iar în minutul 6 era consemnată prima mare ocazie de gol.  Pouga şutează de la marginea careului de 16 metri, însă mingea loveşte bara. Două minute mai târziu, Adailton execută magistral o lovitură liberă, iar portarul oaspeţilor priveşte neputincios cum mingea intră în poartă. Elevii antrenaţi de Dorinel Munteanu au câteva zvâcniri în atac, dar Kuciak s-a opus de fiecare dată. În minutul 28, Wesley trimite plasat cu capul, mingea oprindu-se în plasa porţii apărată de Grahovaci, iar galben-verzii intră la cabine cu avantajul a două goluri.

Repriza secundă debutează cu două schimbări efectuate de Munteanu, însă noii intraţi în teren nu reuşesc să pună în pericol poarta vasluienilor. Mai mult, în minutul 55 Adailton reuşeşte dubla, după un şut sec din interiorul careului. Un sfert de oră mai târziu, Sânmărtean ia o fază pe cont propriu, dar mingea lobată de el loveşte bara. Pouga s-a aflat, însă, la locul potrivit şi îngheaţă tabela la scorul de 4-0.

Caro, „Million dollar baby"

Lopez Caro a fost huduit pe durata întregii partide. Mai mult, la fiecare gol marcat de elevii săi, cei aproximativ 5.000 de spectatori aflaţi în tribune au fluturat batiste albe şi au cerut demisia spaniolului. La finele partidei, Caro a subliniat că doreşte să fie respectat şi a ignorat reacţia suporterilor. „Respect pe toată lumea, chiar dacă comportamentul unora nu este demn. Am cerut ca lumea să mă respecte aşa cum o respect şi eu. În rest nu comentez în niciun fel gestul suporterilor care mi-au cerut demisia după marcarea fiecărui gol", a declarat Lopez Caro.

FC Vaslui: 1. Kuciak - 4. Ghencev, 3. Papp, 26. Farkas, 27. Hugo Luz - 2. Campano (31. Gheorghiu '85), 23. Pavlovici, 80. Wesley, 18. L. Sânmărtean - 14. Adailton (11. Milisavljevici '78), 9. Pouga (25. Bello '71). Antrenor: Juan Ramon Lopez Caro.

Oţelul Galaţi: 12. Grahovaci - 3. Râpă, 16. Sârghi, 18. Sg. Costin, 14. S. Ilie - 20. Cojoc (7. Iorga '46), 37. Viglianti - 8. Antal (11. Ochiroşii '66), 10. G. Paraschiv (32. Borbely '46), 9. L. Buş - 27. Pena. Antrenor: Dorinel Munteanu.

Cartonaşe galbene: Farkas '47, Hugo Luz '57, Bello '85.

Partida a fost arbitrată de Robert Dumitru, ajutat la margini de Miclos Nagy şi Gero Szabo, iar  Emil Voicu a fost rezervă.