Şarapova, ciuca bătăilor: Rusoaica a revenit pe teren şi a fost învinsă după un meci de aproape trei ore

0

Cariera Mariei Şarapova (41 WTA) în elita tenisului feminin pare a fi încheiată defintiv. Sportiva de 31 de ani a luat o pauză de 47 de zile după ultimul ei eşec, dar degeaba.

Maria Şarapova nu mai sperie pe nimeni în circuitul WTA. Zilele ei de glorie au trecut de mult, iar bilanţul ei din acest an vorbeşte de la sine: 5 victorii, 5 înfrângeri, egal mediocritate.

După ce a încheiat sezonul de hard şi şi-a dat antrenorul afară, Şarapova a debutat, astăzi, pe zgură cu Caroline Garcia (7 WTA), în turul I, la Stuttgart.

După două ore şi 47 de minute, franţuzoaica s-a impus cu 3-6, 7-6, 6-4. Pentru ea urmează un duel cu marea speranţă a tenisului din Ucraina, Marta Kostyuk (158 WTA), în vârstă de doar 15 ani.