Crişan, locul 18, Cîmpian, 23 din 24, la individual-compus, la Europenele de la Cluj. Britanica Downie a luat aurul

0
Olivia Cîmpian

Ioana Crişan s-a clasat pe locul 18, iar Olivia Cîmpian pe 23, în finală la individual-compus, la Campionatele Europene de la Cluj, medalia de aur fiind câştigată de Elissa Downie.

Notele obţinute de gimnastele tricolore au fost: Ioana Crişan – sol 13.100, sărituri 13.366, paralele 13.000, bârnă 11.566; Olivia Cîmpian – sol 12.933, sărituri 14.266, paralele 10.541, bârnă 12.366.

Ioana Crişan a obţinut un punctaj total de 51.032, iar Olivia Cîmpian 50.106, cu care s-au clasat pe locurile 18, respectiv 23. Ambele gimnaste tricolore sunt debutante la seniorat, Ioana Crişan având 15 ani, iar Olivia Cîmpian 16, şi au făcut parte din echipa de junioare a României, care a cucerit bronzul european în 2016.

Medalia de aur a finalei a revenit sportivei britanice Elissa Downie (55.765), urmată pe podium de Kovacs Zsofia (Ungaria, 55.432) şi de Melanie Dos Santos (Franţa, 55.065). Înaintea finalei feminine, Nadia Comăneci şi Sonia Iovan au primit în faţa publicului un titlu de excelenţă din partea FR Gimnastică, câte o plachetă şi o iie românească, a anunţat News.ro.