CS U Craiova a învins Dinamo la loviturile de departajare şi s-a calificat în semifinalele Cupei României

0

Echipa CS Universitatea Craiova s-a calificat în semifinalele Cupei României, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 6-5 la loviturile de departajare, formaţia Dinamo Bucureşti, în sferturile de finală ale competiţiei. Dinamo a pierdut şi finala de anul trecut a Cupei României la penaltiuri, în faţa celor de la CFR Cluj.

După 120 de minute disputate la Drobeta Turnu Severin, cele două echipe s-au aflat la egalitate, scor 0-0.

În minutul 63, Băluţă (CS Universitatea Craiova) a primit al doilea cartonaş galben după ce l-a lovit cu cotul în faţă pe Filip şi a fost eliminat de arbitrul Ovidiu Haţegan.

La loviturile de departajare, pentru CS Universitatea Craiova au marcat Gustavo, Briceag, Bancu, Calancea, Kelici şi Ivan, iar Screciu a ratat, în timp ce pentru Dinamo Bucureşti au înscris Hanca, Busuladzici, Nistor, St. Filip şi D. Popa.  Patrick Petre şi Danu Spătaru au ratat.

CS Universitatea Craiova: Calancea – Dimitrov, Kelici, Popov (Mateiu '46), Briceag – Zlatinski (Gustavo '102) - Screciu, Băluţă – Jazvici (Măzărache '75), Ivan, Bancu. Antrenor: Gheorghe Mulţescu.

Dinamo Bucureşti: Cerniauskas – Romera, M. Popescu, Dielna, St. Filip – Nistor, Busuladzici, Mahlangu (Spătaru '59) – Hanca, Rivaldinho (D. Popa '66), Bumba (P. Petre '79). Antrenor: Cosmin Contra.

Cartonaşe galbene: Briceag '10, Ivan '56, Băluţă '60, '63, Mateiu '70, Bancu '73 / Hanca '52, Dielna '53, St. Filip '56, D. Popa '72, M. Popescu '90, Nistor '108, P. Petre '116.

Cartonaş roşu: Băluţă '63.

Arbitri: Ovidiu Haţegan (central) - Vladimir Urzică, Sebastian Gheorghe (asistenţi) - Adrian Comănescu (rezervă).

Observatori: Ciprian Paraschiv, Corneliu Fecioru.

Partida FC Viitorul - Astra Giurgiu se va disputa joi.

În semifinalele Cupei României s-au mai calificat echipele Poli Timişoara şi FC Voluntari.

Ultima semifinalistă va fi stabilită joi, după disputarea meciului FC Viitorul - Astra Giurgiu.