Merge şi la dublu! După ce s-a calificat în semifinale la simplu, Simona a repetat performanţa alături de Monica Niculescu

0

După o partidă de trei seturi cu Svetlana Kuzneţova, Simona Halep a găsit puterea să câtige şi meciul de dublu, alături de Monica Nicuelscu.

Halep şi Niculescu au trecut în sferturi de cuplul francez Caroline Garcia/Kristina Mladenovic, cap de serie 2, scor 6-4, 3-6, 10-8, după o oră şi 28 de minute de joc.

În semifinale, Halep şi Niculescu vor juca în compania perechii învingătoare dintre Andreja Klepac/Katarina Srebotnik (Slovenia) şi Bethanie Mattek-Sands/Heather Watson (SUA/Marea Britanie).

Premiul pentru accederea în semifinale este de 350 puncte WTA în clasamentul de dublu şi 35.604 de dolari.

Simona Halep este în continuare în cursa pentru trofeu şi la simplu. Ea va juca în semifinale cu sportiva germană Angelique Kerber, favorită numărul 2.

Monica Niculescu a fost eliminată în turul doi de Agnieszka Radwanska (Polonia), cap de serie numărul 4 şi poziţia a patra în ierarhia mondială, scor 6-1, 7-5.