„Nemuritorul“ Federer se impune la Wimbledon fără set pierdut! Oponentul său a izbucnit în plâns

0
Roger Federer FOTO Hepta

Elveţianul Roger Federer s-a impus pentru a opta oară la Wimbledon după ce l-a învins în finala de duminică pe Marin Cilici.

Federer s-a impus la capătul unei partide fără istoric, scor 6-3, 6-1, 6-4 după o oră şi 41 de minute de joc. Victoria din finală a confirmat forma de execepie a elveţianului care nu a cedat niciun set în această ediţie a turneului londonez.

Elveţianul în vârstă de 35 de ani a câştigat al 19-lea turneu de Grand Slam şi al optulea la Wimbledon, unde s-a mai impus în 2003, 2004, 2005, 2006, 2007, 2009 şi 2012.

Federer a devenit cel mai vârstnic tenismen din era open care se impune la Wimbledon şi a devenit primul tenismen cu opt astfel de turnee în palmares.

Pe parcursul setului secund, Marin Cilici a avut o cădere, a resimţit probleme fizice şi a izbucnit în lacrimi, dar şi-a revenit şi a continuat să lupte până la final. „“Tenisul e câteodată un sport curd, dar Marin a luptat bine şi merită tot respectul“, a spus Federer.