Olăroiu, victorie dramatică în Liga Campionilor Asiei. Gâlcă a obţinut un succes preţios. Sânmărtean, pasă de gol

0
Cosmin Olăroiu

Dacă trupa pregătită de Oli a ajuns chiar până în finala competiţiei, în 2015, în schimb, pentru Costel Gâlcă, partida de marţi a însemnat debutul în cea mai prestigioasă întrecere intercluburi din Asia.

La Dubai, Al-Ahli s-a impus în faţa celor de la Esteghlal (Iran), scor 2-1. Ambele goluri ale gazdelor au fost înscrise pe finalul din fiecare repriză (45+1, 90).

Şi, de fiecare dată, după câte un corner, senegalezul Diop a reuşit să puncteze.

Tot în cadrul grupei A, Al-Taawon (Arabia Saudită) a trecut de Lokomotiv (Uzbekistan), scor 1-0. Singurul gol al meciului a fost înscris de Talal Alabi (68) din pasa lui Lucian Sânmărtean. Titularizat în centrul terenului, românul a fost schimbat de Gâlcă după 87 de minute.

Duelul românilor din grupa A a Ligii Campionilor Asiei îşi va consuma primul episod în etapa a 3-a, la 13 martie. Atunci, Al-Ahli va primi, la Dubai, vizita celor de la Al-Taawon.