Pandurii, meci pierdut cu 0-3 şi 3 puncte scăzute în clasament, după refuzul de a juca repriza a II-a a meciului cu ASA

0

Comisia de disciplină a FRF a decis, miercuri, ca meciul ASA Târgu Mureş - Pandurii, din etapa a XXI-a a Ligii I, să fie omologat cu scorul de 3-0, iar gorjenilor să li se scadă trei puncte în clasament.

În plus, clubul din Târgu Jiu a primit o penalitate sportivă de 113.400 de lei.

"FC ASA 2013 Tg Mureş vs. CS Pandurii Tg. Jiu – Abatere disciplinară – În baza art. 79.6 din RD, cu aplicarea art. 34 din RD, se sancţionează clubul CS Pandurii Tg. Jiu cu forfait (3-0) în favoarea echipei FC ASA 2013 Tg. Mureş, scăderea a trei puncte în clasament şi o penalitate sportivă de 113.400 lei", se arată pe site-ul LPF.

Meciul dintre echipele ASA Târgu Mureş şi Pandurii Târgu Jiu, din 18 decembrie 2016, din etapa a XXI-a a Ligii I, nu a mai fost reluat după pauză, deoarece jucătorii formaţiei gorjene au refuzat să mai intre pe teren. La pauză, ASA Târgu Mureş conducea cu scorul de 2-0 prin golurile marcate de G. Mureşan '19 şi Morar '37.

Arbitrul Marius Avram a aşteptat pe teren împreună cu jucătorii echipei ASA Târgu Mureş reluarea partidei, dar după trei minute a decis încheierea jocului.
Într-un alt caz, Comisia de Disciplină a FRF a respins ca neîntemeiată contestaţia FC Steaua, depusă după meciul cu Astra, pierdut la Giurgiu cu 0-1, la 11 decembrie 2016, în etapa a XX-a a Ligii I.

Oficialii FC Steaua au depus o contestaţie la observatorul meciului, reclamând faptul că gazdele nu au avut în lotul pentru partida de duminică doi jucători formaţi la club, informează News.ro.