Petrolul este în finala Cupei României!  N-a mai ajuns aici din 1995!

0
Bokila
Bokila

Petrolul a pierdut cu 2-1 meciul-retur cu Oţelul Galaţi, dar s-a calificat în finală graţie avantajului de trei goluri luat după partida tur. În cealaltă semifinală se întâlnesc Astra şi CFR Cluj (0-0 în tur).

Gălăţenii au început să spere după golul căzut repede al lui Gabi Paraschiv. Introdus la pauză, Jeremy Bokila a rezolvat soarta calificării, egalând. Gălăţenii au mai dat un gol, în minutul 90, prin Iorga, care a marcat din penalty, iar oaspeţii au câştigat cu 2-1, însă era prea puţin.

Petrolul a ajuns în finala Cupei României, acolo nu a mai fost din 1995, când s-a impus în faţa Rapidului la loviturile de departajare.

Echipe de start:

Petrolul: Bornescu - Alcenat, Geraldo, Manasse, Grecu - Romario, Hoban - Renan, M. Cristescu, Grozav - Hamza
Antrenor: Cosmin Contra

Oţelul: Grahovac - Cojoc, Benga, Sîrghi, Ljubinkovici - Filip, Giurgiu, I. Neagu - L. Iorga, G. Paraschiv, Astafei
Antrenor: Petre Grigoraş