România, necruţătoare cu Canada: Sorana Cârstea şi-a zdrobit adversara. Urmează meciul Irinei Begu

0

Cu Simona Halep (2 WTA) în tribune, Sorana Cârstea (38 WTA) şi-a arătat clasa în faţa unei adversare inferioare din toate punctele de vedere. Calificarea tricolorelor în această confruntare ar trebui să fie o formalitate.

Sorana Cârstea (38 WTA) n-a avut nicio emoţie în meciul cu Carol Zhao (138 WTA) în care şi-a adjudecat victoria în 55 de minute, scor 6-2, 6-2. Românca a condus în fiecare set şi doar în prima, când a fost egalată de la 2-0 la 2-2, a fost nevoită să pună piciorul pe acceleraţie.

De la ora 14.30, Irina Begu (37 WTA) o va întâlni în meciul doi pe Bianca Andreescu (173 WTA), care e româncă, dar evoluează pentru Canada.

Dacă România va învinge şi în această partidă, atunci va avea nevoie de un singur punct, mâine, pentru a-şi asigura calificarea în barajul de promovare pentru Grupa Mondială I în luna aprilie.