România face spectacol în handbalul european! Încă un  rezultat magnific: Potaissa Turda a câştigat Cupa Challenge

0

Echipa antrenată de Horaţiu Gal a ratat accederea în finala Campionatului Naţional, însă a fost răsplătită pentru eforturile depuse pe plan continental.

La două săptămâni după ce SCM Craiova a câştigat Cupa EHF, iar CSM Bucureşti a cucerit bronzul în Liga Campionilor, astăzi, a venit rândul băieţilor să le facă o bucurie iubitorilor de handbal.

Potaissa Turda, învingătoarea în meciul-tur cu AEK Atena, scor 33-22, a pierdut la limită în retur, scor 26-27, însă a cucerit Cupa Challenge.

E pentru a 6-a oară când un club românesc se impune în această competiţie, după cum se poate vedea mai jos:

*2005-2006: CSA Steaua Bucureşti

*2006-2007: CS UCM Reşiţa

*2007-2008: CS UCM Reşiţa

*2008-2009: CS UCM Reşiţa

*2014-2015: HC Odorheiu Secuiesc

*2017-2018: Potaissa Turda

Succesul de astăzi vine după ce, în sezonul trecut, Potaissa Turda a pierdut finala Cupei Challenge în faţa celor de la Sporting (Portugalia).