Scuzele invocate de Halep l-au surprins şi pe Darren Cahill: antrenorul a rămas blocat de replica Simonei. Ce i-a spus

0

Simona Halep (5 WTA) lasă, uneori, impresia că, atunci când nu-i merge jocul încearcă să dea vina pe orice şi pe oricine, în loc să-şi vadă greşelile.

Nu o dată lui Halep i s-a reproşat că, pur şi simplu, îşi amplifică problemele medicale, după câte o înfrângere neaşteptată.

Un epsiod care confirmă că, într-adevăr, românca are momente când îşi pierde luciditatea s-a petrecut în timpul meciului cu Naomi Osaka (Japonia, 49 WTA), în turul II, la Miami.

Ce s-a întâmplat?

În debutul setului secund, meciul a fost întrerupt doar câteva minute la scorul de 1-0 pentru sportiva asiatică.

La reluare, aceasta s-a dus la 3-0, moment în care Halep a cerut intervenţia antrenorului Darren Cahill. Acesta a început să dea mai multe sfaturi tehnice elevei sale care, privind în gol, a spus atât: „Am răcit din cauza întreruperea meciului. După aceea, n-am putut să fac încălzirea, aşa cum ar fi trebuit“.

Surprins de reacţia Simonei şi conştient că nu aceasta e problema, Cahill a încercat să o trezească pe Halep la realitate: „Simona, abia dacă ai stat 15 minute pe tuşă!“.

În ciuda sfaturilor primite de la australian, Halep a cedat al doilea set cu 2-6.