Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Cincinnati. Ar putea juca împotriva unei adversare de coşmar

0

Simona Halep n-a avut mari probleme în drumul ei către sferturile de finală ale turneului WTA de la Cincinnati (SUA).

Halep s-a impus cu 6-4, 6-3, după o oră şi 19 minute de joc în care şi-a dovedit superioritatea în faţa letonei Anastasia Sevastova, chiar dacă au fost două momente mai delicate. În primul set, ea a fost condusă cu 4-2, după ce avusese 2-0, dar a reuşit să revină şi să întoarcă soarta setului.

În cel-de-al doilea set, Halep a avut 3-0, dar a letona a făcut 3-2, însă Simona a tranşat ulterior partida. În ambele momente, Halep a apelat la serviciile antrenorului Darren Cahill, care a coborât din tribune pentru a-i da câteva sfaturi.

În sferturile de finală, Halep va juca mâine cu învingătoarea dintre Johana Konta, cea care a eliminat-o la Wimbledon, şi Dominika Cibulkova.