Simona Halep - Serena Williams la Miami Open: Halep, eşec dramatic după o revenire fantastică în setul doi

0
Meciul a durat două ore şi opt minute, iar Williams, de şapte ori campionă la Miami Open şi câştigătoarea ultimelor două ediţii, a obţinut a cincea victorie, din şase partide jucate cu Halep FOTO Colaj AP

Simona Halep a pierdut primul set, fără drept de apel, în faţa Serenei Williams, în semifinala Miami Open. Apoi, treptat, Halep a revenit în joc şi părea că a trimis-o pe Serena Williams în corzi. Din păcate, ocupanta locului 3 în lume a pierdut, inexplicabil, game-ul decisiv în al treilea set pe serviciul ei.

Jucătoarea de tenis, Simona Halep, a ratat calificarea în finala turneului de categoria Premier Mandatory, Miami Open, după ce a fost învinsă, vineri, cu scorul de 6-2, 4-6, 7-5, de numărul 1 mondial, americanca Serena Williams, în semifinalele competiţiei.

Simona Halep (23 de ani),  locul 3 WTA, a suferit abia a doua ei înfrângere în 2015 (are 24 de victorii!) la capătul unui meci cu Serena Williams, numărul 1 mondial, în care s-a luptat admirabil, însă, per ansamblu, i-a lipsit strălucirea necesară pentru a învinge liderul mondial.

Primul set a fost aproape fără istoric, adjudecat în 30 de minute de Serena Williams. A fost primul indiciu că americanca va şi câştiga meciul, având în vedere bilanţul ei, la Miami Open, în partidele în care a condus cu 1-0 după primul set: 64 de victorii, zero înfrângeri!

Setul doi a reconfirmat până la mijlocul lui dominarea Serenei Williams, iar meritul Simonei Halep a fost că a reuşit să ţină pasul cu adversara ei. Probabil, faptul că Halep s-a agăţat de orice minge, orice punct, în ciuda jocului aproape perfect al lui Williams, a îngrijorat-o pe aceasta. Cele două jucătoare au mers bară la bară până la 4-4, iar când foarte puţini se aşteptau, Simona Halep a reuşit un break la 15, iar apoi şi-a adjudecat serviciul pentru a egala situaţia şi a reveni într-un meci ce părea pierdut.

Serena Williams a avut un start furtunos în decisiv, conducând, pe rând, cu 3-0, 4-1 şi 5-2. Apoi însă, Simona Halep a explodat şi şi-a adjudecat următoarele trei game-uri, egalând situaţia, spre deliciul fanilor români. Din păcate, liderul mondial s-a trezit din pumni, şi-a luat serviciul, iar apoi a făcut break la zero pentru a ajunge, pentru a 10-a oară, în finala turneului de la Miami, acolo unde o va întâlni pe Carla Suarez Navarro (Spania, 12 WTA).

SETUL III

*BREAK, GAME, SET, MECI SERENA WILLIAMS: Simona Halep şi-a pierdut serviciul, inexplicabil, la zero! Americanca Serena Williams s-a impus cu 6-2, 4-6, 7-5 după două ore şi opt minute.

*6-5 Serena Williams: americanca şi-a adjudecat serviciul chinuit, la 30, deşi a avut 40-0, la un moment dat.

*5-5: game de mare, mare luptă luat de Halep la 30! Serena a pierdut ultimele trei game-uri!

*BREAK HALEP: Simona şi-a luat break-ul înapoi la 15! 5-4 pentru Serena Williams.

*5-3 Serena Williams: Simona Halep şi-a adjudecat serviciul la 15.

*5-2 Serena Williams: replică pe măsură din partea liderului mondial, care şi-a câştigat serviciul la 15.

*4-2 Serena Williams: Simona şi-a câştigat serviciul la zero! Ciudat, dar Serena dă semne de panică.

*4-1 Serena Williams: Simona Halep a ratat şansa unui break la 40-30 pentru ea, ceea ce poate fi momentul decisiv al jocului.

*3-1 Serena Williams: Simona şi-a câştigat serviciul cu greu, la 30.

*3-0 Serena Williams: americanca e pe val. Şi-a adjudecat serviciul la zero.

*BREAK WILLIAMS: Serena a izbutit al treilea break al meciului pentru ea şi are 2-0.

*1-0 Serena Williams: americanca are din ce în ce mai multe probleme. Simona Halep a stat cu ea până la 30-30, dar apoi liderul mondial şi-a adjudecat serviciul.

SETUL II

*Simona Halep a fost atât de concentrată, încât n-a realizat că a câştigat setul doi decât atunci când i-a spus arbitrul!

*GAME, SET HALEP: Simona şi-a câştigat serviciul la 15 şi e back in business, cum zic americanii! 6-4 scorul setului al doilea!

*Halep, care părea fără nicio şansă acum zece minute, brusc, s-a trezit, a obţinut primul break în acest meci, iar acum va servi pentru câştigarea setului.

*BREAK HALEP: Simona a condus cu 40-15 şi a valorificat prima minge de break! 5-4 pentru Halep!

*4-4: Alt game câştigat de Halep după o mare luptă, la 40. De nervi, când a fost condusă cu 30-15, Halep a dat cu racheta de pământ.

*4-3 Serena Williams: alt game adjudecat, lejer, de liderul mondial, la zero.

*3-3 Simona Halep şi-a câştigat serviciul la 30.

*3-2 Serena Williams: liderul mondial şi-a câştigat serviciul, lejer, la 15.

*Statistica alarmantă pentru Halep! Bilanţul lui Serena la Miami, după ce a câştigat primul set: 64 victorii şi zero înfrângeri.

*2-2: liderul mondial a condus cu 40-15 pe serviciul lui Halep, dar Simona a luat patru puncte la rând şi şi-a păstrat serviciul.

*2-1 Serena Williams: americanca şi-a câştigat serviciul la 15. Dominare totală pentru Serena.

*1-1 Simona Halep şi-a câştigat serviciul greu, la 40.

*1-0 Serena Williams: americanca şi-a câştigat serviciul la 30. Comentatorul de limba engleză spune că Serena, prin jocul ei perfect, o transformă pe Halep într-o jucătoare obişnuită.

SETUL I

BREAK, GAME, SET SERENA WILLIAMS: Halep a condus cu 40-15, dar a pierdut trei puncte la rând. A revenit, s-a făcut 40-40, dar apoi americanca a valorificat a doua minge de set. 6-2 în doar 30 de minute

*Halep a fost foarte nervoasă în ultimul game, a gesticulat dezamăgită, vorbind mai multe pentru sine.

*5-2 Serena Williams: liderul mondial şi-a câştigat serviciul la 15, iar punctul decisiv a venit cu un as.

*4-2 Serena Williams: dialogul cu Ioniţă a avut rezultat. Simona Halep şi-a păstrat serviciul, după trei game-uri pierdute la rând.

*Antrenorul Victor Ioniţă a simţit momentul greu, a coborât pe teren şi a încercat să  o încurajeze pe Simona.

*4-1 Serena Williams: americanca şi-a câştigat serviciul la zero. Liderul mondial e în control total.

*BREAK WILLIAMS: Serena a condus cu 40-15 pe serviciul Simonei Halep şi a valorificat prima minge de break. Americanca e în avantaj cu 3-1.

*În loja lui Halep se află, pe lângă antrenorul Victor Ioniţă şi restul staffului, şi Virginia Ruzici, managerul jucătoarei românce.

*2-1 Serena Williams: liderul mondial şi-a câştigat serviciul la 15.

*1-1 Simona Halep şi-a câştigat serviciul la 30, având şi un as.

*1-0 Serena Williams: Americanca a condus cu 30-0, dar Halep a egalat, înainte de a ceda game-ul la 30.

*Serveşte Serena Williams.

UPDATE 04.29 - Jucătoarele Simona Halep şi Serena Williams fac încălzirea pentru semifinala Miami Open.

UPDATE 04.27 - Recordul lui Serena la Miami: 71 de victorii şi doar 7 înfrângeri! N-a pierdut nici una din cele 9 semifinale jucate aici.

UPDATE 04.23 - Simona Halep a intrat pe teren, iar românii prezenţi pe arenă au erupt: „Simona, Simona, Simona“.

UPDATE 04.20 - Comentatorii de limba engleză susţin că, astăzi, Serena are nevoie de jocul ei cel mai bun, dacă vrea să o învingă pe Halep.

UPDATE 04.15 - Startul jocului a fost amânat pentru ora 04.25.

UPDATE 04.05 - Meciul va începe în scurt timp, după ce cealaltă finalistă a fost stabilită, acum câteva ore.

CITEŞTE ŞI:

Simona Halep la Miami: adversară accesibilă pentru românca în finală, dacă va trece de Serena Williams

Simona Halep la Miami: imagini de colecţie cu surorile Williams. Ce voia să ajungă Serena pe când avea 11 ani

Simona Halep la Miami. Nadia Comăneci a caracterizat meciul Halep - Williams şi a dezvăluit cu cine va ţine la noapte

Simona Halep la Miami. Prima declaraţie a Serenei înaintea meciului cu jucătoarea noastră. Americanca se teme de Halep?

Simona Halep la Miami. Cifrele care o fac unică pe Simona şi ce obiective şi-a fixat Halep: „Aş vrea, în această viaţă, să iau un Grand Slam”

Simona Halep la Miami. Ce scrie presa internaţională despre meciul cu Serena: „O semifinală explozivă, cu alură de finală”

Simona Halep la Miami. Interviu cu Simona, înaintea partidei cu Serena Williams: „Nu mă gândesc la locul 1, cât ea încă mai joacă“

Simona Halep la Miami. „Simona va fi principala jucătoare care va contesta poziţia Serenei Williams”

Simona Halep la Miami. Serena Williams s-a calificat în semifinale, unde o aşteaptă pe „Halepeno”