Victoria care a impresionat pe toată lumea. Mats Wilander: „Simona Halep poate să câştige turneul“

0

Prestaţia impecabilă a Simonei Halep în meciul cu Naomi Osaka oferă speranţe pentru ca jucătoarea noastră să meargă până la capăt înacest turneu.

Simona Halep, locul I WTA, şi-a egalat cea mai bună performanţă la Australian Open, calificarea în sferturile de finală, după victoria obţinută, luni, cu scorul de 6-3, 6-2, în faţa japonezei Naomi Osaka, locul 72 WTA, într-o oră şi 19 minute.

„Simona Halep a fost mai agresivă, ştia că Osaka va lovi puternic şi atunci a preluat iniţiativa. A fost o tactică bună, cred că Darren Cahill a avut un cuvânt greu de spus, dar Simona a făcut ce trebuia să facă.
Halep poate să câştige acest turneu“, a spus expertul EuroSport Mats Wilander, fostul mare jucător de tenis.

Simona Halep a impresionat într-adevăr în meciul cu Osaka, a părut că toate problemele medicale sunt uitate şi este acum la trei victorii distanţă de primul Grand Slam al carierei.  Ea va juca în sferturi cu Pliskova sau cu Strycova.