VIDEO Victorie mare pentru naţionala de rugby a României, 17-13 cu Samoa, în faţa unor tribune superbe

0
Tricolorii au făcut o partidă mare cu Samoa FOTO Mediafax

Într-un meci test disputat pe stadionul Arcul de Triumf, România a trecut de Samoa cu 17-1, după ce la pauză era condusă cu 10-3.

Naţionala de rugby a României a trecut cu 17-13 de Samoa într-un meci test disputat pe Arcul de Triumf în faţa a peste 5.000 de spectatori. Stejarii au condus cu 3-0, dar samoanii au egalat şi au marcat un eseu pe finalul primei reprize. Partea a doua a aparţinut naţionalei antrenate de Lynn Howells, care a reuşit două eseuri, prin Rădoi şi Badiu.

Scor final, 17-13 pentru România. Partida a consemnat a 105-a selecţie a lui Florin Vlaicu, record de selecţii. Mihai Macovei a ajuns la al 40-lea joc în postură de căpitan al echipei.

Săptămâna viitoare, tot pe Arcul de Triumf, stejarii vor juca împotriva unei alte selecţionate puternice, cea a statului Tonga.