Sorana Cârstea explică de ce a fost tensionată în meciul cu Zarine Dyas: „Ştiam ce am făcut!“

0

Sorana Cârstea s-a calificat în turul secund la Australian Open, după ce a trecut cu destulă dificultate de Zarine Dyas, din Kazahstan.

Sorana a avut nevoie de două ore şi 19 minute pentru a trece mai departe cu scorul de 5-7, 6-4, 6-3 şi va juca în turul secund cu Lucie Safarova, din Cehia. Jucătoarea noastră a afirmat după meci că a resimţit puţin pauza mai lungă pe care a avut-o, ea fiind nevoită să încheie sezonul trecut mai devreme, din cauza unei accidentări, dar şi o oarecare tensiune, în special în primul set.

"Am fost puţin nervoasă, deoarece ştiam ce am făcut, ştiam că m-am pregătit foarte bine şi nu concepeam să nu mă calific. Din păcate, nu mi-a mers bine serviciul şi am comis nişte erori banale", a spus Sorana după meci. Ea a precizat că nu îşi face planuri prea multe, deoarece tot ce îşi doreşte este să joace. "Ştiu că anul trecut am fost în optimi, însă nu fac un ţel din a acoperi acele puncte. iau meci cu meci şi o să văd ce va fi", a mai spus Sorana Cârstea.