VIDEO Performanţă remarcabilă a lui Roger Federer la turneul de la Halle. Ce a reuşit marele campion elveţian

0
Roger Federer

Roger Federer a revenit pe teren, după o pauză de două luni, şi se pregăteşte pentru turneul de la Wimbledon, care va începe pe 3 iulie.

Până atunci, Federer joacă la Halle, în Germania, unde face spectacol. El nu i-a dat nicio şansă germanului Florian Mayer, pe care l-a eliminat în sferturile de finală, după 6-3, 6-4.

Ultimul game al primului set a fost unul pe repede-înainte, FedEx adjudecându-l în timp record. Între primul punct şi încheierea game-ului au trecut aproximativ 46 de secunde. Elveţianul a reuşit trei aşi şi a finalizat elegant, cu un voleu, o minge returnată slab de adversar.

Interesant e că game-ul acesta a venit după unul maraton, care a durat aproximativ 8 minute, în care Mayer a salvat nu mai puţin de 3 mingi de set înainte de a îşi câştiga serviciul.