Bani

articolul anterior articolul urmator

TABEL Noua lege a pensiilor: Când te poţi pensiona în funcţie de anul naşterii

52
14 Jul 2019 09:45:53
Autor: Afrodita Cicovschi

Noua lege a pensiilor, publicată recent în Monitorul Oficial, stabileşte gradual vârsta de pensionare, în funcţie de anul naşterii şi perioada de contribuţie.

Potrivit articolului 48 al Legii nr. 127 din 8 iulie 2019 privind sistemul public de pensii, „vârsta standard de pensionare este de 65 de ani pentru bărbaţi şi 63 de ani pentru femei. Atingerea acestei vârste se realizează prin creşterea vârstelor standard de pensionare, conform eşalonării prevăzute în anexa nr. 5”.
 
Stagiul minim de cotizare este de 15 ani, atât pentru femei, cât şi pentru bărbaţi, iar stagiul complet de cotizare, care cuprinde şi perioadele asimilate, este de 35 de ani, atât pentru femei, cât şi pentru bărbaţi. 
 
„Atingerea acestui stagiu se realizează prin creşterea stagiului complet de cotizare, conform eşalonării prevăzute în anexa nr. 5. În perioada eşalonării vârstelor standard de pensionare, femeile pot opta pentru pensionare la împlinirea vârstei de 63 de ani sau la vârsta standard de pensionare prevăzută în anexa nr. 5”.
 
Legea, în integralitatea ei, se aplicî din data de 1 septembrie 2021, până atunci aplicându-se anual doar creşterea punctului de pensie.
 
Valorile punctului de pensie sunt următoarele:
 
a)la data de 1 septembrie 2019 - 1.265 lei;
 
b)la data de 1 septembrie 2020 - 1.775 lei;
 
c)la data de 1 septembrie 2021 - 1.875 lei.
 
La data intrării în vigoare a prezentei legi, valoarea punctului de referinţă este de 75 lei.
 
Începând cu anul 2022, valoarea punctului de referinţă se majorează anual cu rata medie anuală a inflaţiei, la care se adaugă 50% din creşterea reală a câştigului salarial mediu brut realizat.
 
Anexa nr. 5 VÂRSTE STANDARD DE PENSIONARE, stagii complete şi stagii minime de cotizare

Adauga Comentariu

Pentru a comenta, alege una din optiunile de mai jos

Varianta 1

Autentificare cu contul adevarul.ro
Creeare cont

Varianta 2

Autentificare cu contul de Facebook
Logare cu pseudonim

52 Comentarii

Tăunu
14.07.2019, 10:19:10

Legat de noua lege a pensiilor, deoarece sunt mulţi care-şi smulg părul de cap , se dau cu c..l de pământ, nu sunt bani, nu sunt bani, am făcut un calcul estimativ. Luând în calcul o creştere normală a salariilor. după aplicarea legii, punctul de pensie va fi undeva pe la 34-35 % din salariul mediu brut pe economie, în timp ce exista lege că punctul de pensie să fie 45 % din salariul mediu. Atunci când tăriceanu şi boc erau premieri, punctul de pensie era 36 % din salariul mediu, astăzi s-a prăbuşit catastrofal sub 20 % !

+5 (7 voturi)
inuendo
14.07.2019, 10:37:12

Cam totul este dat peste cap...

+3 (5 voturi)
foarte atent
14.07.2019, 10:46:05

ce valoare are tabelul ?! pentru barbati e incomplet, se termina la 1950 !!

+1 (3 voturi)
foarte atent
14.07.2019, 11:02:45

totusi e corect...acolo se termina !

+3 (3 voturi)
stefan Ioan
14.07.2019, 11:30:06

Bărbații vor munci nonstop ! Tabelul se termină cu cei născuți în martie 1950. Cred că majotitatea n-ar avea nimic împotrivă să muncească până la moarte, dacă ar rămâne până-n ultima clipă.....bărbați ! ( măcar acea bucurie să le rămână)

+2 (4 voturi)