Întrebat cum s-a ajuns la criza preţurilor pentru energie, ministrul a răspuns:
„Avem nişte instituţii de control care au reacţionat prost şi puteau să preîntâmpine criza. Nu mă refer la ANPC, care prin definiţie reacţionează în momentul în care se întâmplă ceva, mă refer la ANRE.
Este bine că a reacţionat până la urmă. Posibil că pe toţi ne-a luat prin surprindere faptul că s-au întocmit facturi în mod eronat, nu ne aşteptam. Am intervenit şi aici, am modificat legislativ ieri, ca să preîntâmpinăm.
Sper şi cred că nu vom mai avea situaţii de întocmire eronată a facturilor. Relaţia instituţională între Ministerul Energiei şi ANRE este bună, colaborăm. Ne ajutăm unii pe alţii”, a declarat Virgil Popescu.
Acesta a explicat că luni seară a avut o discuţie în şedinţa coaliţiei, iar pachetul de măsuri a fost agreat de toate partidele.
„Încercăm, împreună cu colegii de la celelalte ministre, să operaţionalizam acest proiect de OUG pe care vrem ca mâine să fie pus în transparenţă decizională pentru a fi adoptat săptămâna viitoare.
Tot o măsură agreată în coaliţie a fost aceea de a obliga furnizorii să refacă facturile întocmite cu nerespectarea mecanismelor de plafonare şi compensare, sistarea unor eventuale penalităţi până la refacere şi am interzis debranşarea clienţilor casnici. Ca măsură, pentru clienţii casnici o să avem un plafon de 0,80 lei/ kwh indiferent cât este consumul şi pentru cei care consumă până în 500 de kw, deci observaţi şi o mărire a limitei de consum, la care se aplică 10% acea marjă, vorbim de 0,68 lei, iar pentru gaze am scăzut plafonul la 0,31 lei/ kwh. Vorbim de scădere consistentă a facturilor românilor”, a completat ministrul.
Întrebat pe ce perioadă se vor aplica aceste măsuri, dat fiind că s-au vehiculat mai multe termene, iar proiectul de OUG nu este încă făcut public, ministrul a spus că speră ca acesta să fie pus în transparenţă vineri.
„Mâine vom pune în transparenţă pachetul de măsuri pe energie. Măsurile vor fi aplicate până la 31 martie, când va fi făcută o evaluare şi vom vedea ce măsuri vom lua în aprilie, dacă va fi cazul. Noi ne aşteptăm ca din luna aprilie preţul gazelor naturale să sufere o descreştere.
Perioada de interzicere a debranşării se extinde cu încă 90 de zile de la încetarea prevederilor legii plafonării şi compensării. După ce am încheiat această lege, până în iunie când avem recalculările, vorbim de 90 de zile după acel termen”, a adăugat ministrul.
Citeşte şi:
Adauga Comentariu
Pentru a comenta, alege una din optiunile de mai jos
Varianta 1
Autentificare cu contul adevarul.ro
Varianta 2
Autentificare cu contul de Facebook
6 Comentarii
Sortare: Cronologic · Dupa popularitate
"Virgil Popescu: ANRE putea preveni criza din energie, dar a gestionat prost situaţia" Da cu salarii cat china ii platiti, nu?
Amar , da, in conditiile in care 3 sferturi dintre salariatii tarii sunt pe strazi, invocand salariile de mizerie, acesti manelisti din ANRE nici macar nu-si fac treaba cf fisei postului. Sau habar nu au de ce sunt acolo, avand in vedere ce angajari se fac de ani de zile, incepand de la sefi, pana la ultimul angajat. Nici macar acum, guvernantii nu se gandesc sa faca ordine, in mafie, lichele, neamuri etc...
"Virgil Popescu: ANRE putea preveni criza din energie, dar a gestionat prost situaţia" La ANRE cerem schimbarea intregului colectiv, inclusiv a dactilografei. Daca acolo ar fi fost o echipa de specialisti..................cu siguranta ieseau si legi protectoare pt cetateni. Nu este cazul. Trebuie trimisi pe bune la prasit. Nu este prima data.
Pai aia de la ANRE sunt PSD-ii....aia gestioneaza totul prost...bina asta nu inseamna ca acest ministru de-a lui Citu ar fi mai compotent...
ANRE a avut si are alte prioritati - functii cat mai multe si platite generos, pentru toti fratii si nepotii politrucilor. ANRE este doar un cuib de vipere de partid.
Vezi toate comentariile (6)