Film

articolul anterior articolul urmator

Noaptea Albă a Filmului Românesc, pe 24 septembrie. Vor rula mai mult de 40 de filme în 15 locaţii

0
16 Sep 2021 11:47:54
Autor: Lorena Mihăilă

Mai mult de 40 de filme româneşti vor rula pe 24 septembrie, în cadrul evenimentului Noaptea Albă a Filmului Românesc. Proiecţiile vor putea fi vizionate în 15 locaţii din Bucureşti şi Cluj-Napoca.

În Capitală, filmele vor putea fi văzute la:
  • Cinema sub clar de lună (Grădina Muzeului Naţional al Literaturii Române)
  • Cinema Elvire Popesco (interior şi în aer liber)
  • Cinema Muzeul Ţăranului
  • Amfiteatru TNB – Open Air
  • Cinemateca Union
  • Hollywood Multiplex - Bucureşti Mall
  • Happy Cinema - Liberty Mall
  • UNATC – Sala de cinema
  • Grădina cu filme CREART
  • Unteatru – Open Air, J’ai Bistrot, Grădina Alhambra, Mercato Kultur, Deschis Gastrobar.
 
La Cluj-Napoca, cinefilii se vor bucura de filme româneşti la Cinema Victoria.
 

Program 24 septembrie - BUCUREŞTI

 
Cinema sub clar de lună – Grădina Muzeului Naţional al Literaturii Române (*Bilete pe Eventbook.ro)
  • 20:00 Căutătorul de vânt, r. Mihai Sofronea, 95’ / Proiecţie specială
  • 22:15 Marfa şi banii, r. Cristi Puiu, 90’ / Proiecţie specială – 20 de ani de la lansare | In memoriam Luminiţa Gheorghiu
 
Cinema Elvire Popesco – interior (*Bilete pe Eventbook.ro şi la casierie)
  • 18:30 Câmp de maci, r. Eugen Jebeleanu, 82’ 20:30 #dogpoopgirl, r. Andrei Huţuleac, 79’ / avanpremieră 22:30 Otto Barbarul, r. Ruxandra Ghiţescu, 111’ | premieră
 
Cinema Elvire Popesco – open air (*Bilete pe Eventbook.ro şi la casierie)
  • 21:00 Copii pierduţi pe plajă, r. Alina Manolache, 70’ / proiecţie specială
 
Amfiteatru TNB (*Bilete pe Eventbook.ro şi la casierie)
  • 20:00 România sălbatică, r. Dan Dinu, Cosmin Dumitrache, 123’
 
Cinema Muzeul Ţăranului Român (*Bilete pe Eventbook.ro)
  • 19:45 După 40 de zile, r. Andrei Gruzsnicki, 99’
  • 21:45 Întregalde, r. Radu Muntean, 104’
  • 00:00 Rondul de noapte, r. Iosif Demian, 117’ / avanpremieră
 
Cinemateca Union (*Bilete pe Eventbook.ro şi la casierie)
 
  • 19:30 Spioni de ocazie, r. Oana Bujgoi Giurgiu, 119’ / proiecţie specială
  • 22:15 Holy Father, r. Andrei Dăscălescu, 85’
 
Hollywood Multiplex - Bucureşti Mall (*Bilete pe cinemagia.ro şi la casierie)
 
  • 19:00 Neidentificat, r. Bogdan George Apetri, 123’
  • 21:30 Complet necunoscuţi, r. Octavian Strunilă, 94’ / premieră
 
Happy Cinema - Liberty Mall (*Bilete pe happycinema.ro şi la casierie)
 
  • 20:00 Pup-o, mă! 2: Mireasa nebună, r. Camelia Popa, 90’
  • 22:00 Luca, r. Horaţiu Mălăele, 105’
 
UNATC – Sala Cinema (intrare liberă)
 
  • 18:00 Scurtmetraje româneşti (V) 97’
  •  
  • Fragile Codependenţă, r. Ioana Mischie
  • Cerbul a trecut prin faţa mea, r. Vlad Petri
  • Apropieri, r. Ioana Grigore
  • Urşii, r. Alin Duruian
  • 20:00 Noi împotriva noastră, r. Andra Tarara, 74’
  • 21:45 În mijlocul meu, vocea, r. Andra Hera, 89'
 
Grădina Alhambra (intrare liberă pe bază de rezervare pe Eventbook.ro)
 
  • 20:00 Berliner, r. Marian Crişan, 95’
 
Grădina cu filme CREART (intrare liberă pe bază de rezervare pe Eventbook.ro)
 
  • 20:00 Blană bombă, r. Claudiu Mitcu, 87’
  • 21:45 Swamp City, r. Bogdan Puşlenghea, Ovidiu Zimcea, 105’
 
UNTEATRU – open air, Grădina Casei Universitarilor (intrare liberă pe bază de rezervare Eventbook.ro)
 
  • 19:45 Mia îşi ratează răzbunarea, r. Bogdan Theodor Olteanu, 82’
  • 21:30 Toni şi prietenii săi, r. Ion Indolean, 93’
 
J’ai Bistrot (rezervări la 0790 229 922)
 
  • 19:45 Scurtmetraje româneşti (I) 108’
  • În numele tatălui, r. Vladimir Dembinski
  • Împreună, r. Alma Buhagiar
  • Despre noi, r. Ruxandra Ghiţescu
  • Trecut de ora 8, r. Alex Pintică
  • Locuri ascunse, r. Teona Galgoţiu
  • 22:00 Scurtmetraje româneşti (II) 106'
  • 31 de ore, r. Claudiu Mitcu
  • Eu sunt Dorin, r. Valeriu Andriuţă
  • Interfon 15, r. Andrei Epure
  • Şoarecele B, r. Ioachim Stroe
  • Carmen de bezea, r. Denisse Conn Tubacu
 
Mercato Kultur (intrare liberă)
 
  • 19:45 Scurtmetraje româneşti (III), 107’
  • Intermezzo pentru aspirator autonom şi sfârşitul lumii, r. Eugen Dediu
  • Statul paralel, r. Octav Chelaru
  • 27 de copii, r. Daniel Wyland
  • Vânătoarea de cerbi, r. Andrei Olănescu
  • Doi fără, r. Miruna Minculescu
  • 22:00 Scurtmetraje româneşti (IV) 110'
  • Cântec de leagăn, r. Paul Mureşan
  • Eu contez, r. Alina Şerban
  • Poate întunericul mă va acoperi, r. Andrei Epure
  • Datoria, r. Andrei Redinciuc
  • Empiric, r. Ioana Ţurcan
  • Prin oraş circulă scurte poveşti de dragoste, r. Corina Daşoveanu
 
Deschis GastroBar (intrare liberă)
 
  • 22:15 Babardeală cu bucluc sau porno balamuc, r. Radu Jude, 106’
 

CLUJ-NAPOCA Cinema Victoria (*Bilete pe cinemavictoria.ro şi la casierie)

 
  • 19:30 Mia îşi ratează răzbunarea, r. Bogdan Theodor Olteanu, 82’ / În prezenţa echipei
  • 21:45 Întregalde, r. Radu Muntean, 104’

 

Adauga Comentariu

Pentru a comenta, alege una din optiunile de mai jos

Varianta 1

Autentificare cu contul adevarul.ro
Creeare cont

Varianta 2

Autentificare cu contul de Facebook
Logare cu pseudonim

0 Comentarii

Modifică Setările