Înfrângere pe teren, victorie pentru moral: fostul lider mondial Kim Clijsters a revenit în circuit, după opt ani

0
Kim Clijsters a revenit în tenisul profesionist FOTO Arhivă personală/Facebook

Kim Clijsters a revenit în circuitul profesionist de tenis, după o pauză de opt ani, cu prilejul turneului din Dubai. Totuşi, belgianca a debutat cu o înfrângere, cedând în faţa lui Garbine Muguruza.

Kim Clijsters a cedat, după o oră şi 39 de minute de joc, în faţa jucătoarei spaniole Garbine Muguruza (16 WTA), în turul inaugural de la Dubai. Belgianca a fost învinsă în două seturi, 6-2, 7-6(6).

Dincolo de scor, revenirea lui Kim Clijsters este o victorie în sine, aceasta disputând ultimul meci oficial tocmai în anul 2012, la US Open. La 36 de ani şi mamă a trei copii, sportiva din Belgia a reuşit să facă din nou pasul către sportul de performanţă, iar jocul ei în meciul cu Garbine Muguruza nu a arătat deloc rău, în ciuda absenţei îndelungate de pe terenul de tenis.

De altfel, eforturile ei nu au rămas nerăsplătite de către publicul din Dubai, care a apreciat revenirea fostului lider mondial, deţinătoare a patru turnee de Grand Slam.