11 partide au depus liste în Alba pentru alegerile parlamentare. Cine sunt şi ce profesii au cei 97 de candidaţi
0Zece partide şi-au depus liste în judeţul Alba pentru alegerile parlamentare din 11 decembrie, care au fost validate de către Biroul Electoral Judeţean. Doi candidaţi ai Partidului Ecologist Român nu au fost validaţi.
Potrivit listelor publicate de Biroul Electoral Judeţean Alba, în judeţ au fost validate listele de candidaţi depuse de Partidul Naţional Liberal (PNL), Partidul Social Democrat (PSD), Partidul Mişcarea Populară (PMP), Alianţa Liberalilor şi Democraţilor din România (ALDE), Uniunea Democrată a Maghiarilor din România (UDMR), Partidul România Unită (PRU), Partidul România Mare (PRM), Alianţa Noastră România (ANR), Uniunea Salvaţi România (USR), Partidul Socialist Român (PSR), Partidul Ecologist Român (PER)
Printre cei care doresc un mandat de parlamentar sunt deputaţii Ioan Dîrzu (PSD) şi Clement Negruţ (PMP), senatorul Alexandru Pereş (PNL), rectorul Universităţii "1 Decembrie 1918”, Daniel Breaz, vicepreşedintele CJ Florin Roman, dar şi primari şi consilieri.
Listele partidelor din Alba care doresc să aibă reprezentanţi în Parlamentul României.
Partidul Naţional Liberal (PNL)
Senat:
Alexandru Pereş– senator
Dumitru Fulea- consilier judeţean
Albani Rocchetti Simone- director
Stoica Carmen Liana- referent de specialitate
Camera Deputaţilor:
Florin Claudiu Roman- vicepreşedinte CJ Alba
Corneliu Olar- primar comuna Horea
Claudiu Vasile Răcuci- şef birou marketing
Sorin Ioan Bumb- consilier preşedinte CJ Alba
Cabriel Codru Pleşa- viceprimar Alba Iulia
Elena Ignat- profesor
Emil Nicolae Muntean- director general
Partidul Social Democrat (PSD):
Senat:
Valer Daniel Breaz– rector universitar
Ioan Călin Andreş- primar Câmpeni
Murg Cornel- inginer
Elena Aron- intermediar asigurări
Camera Deputaţilor:
Ioan Dîrzu– deputat
Cornel Suciu– consilier superior
Gheorghe Damian– primar comuna Ciugud
Eugenia Marcela Dărămuş- inspector şcolar general
Horaţiu Dimitrie Clepan- manager societate comercială
Fabriel Dan Bărbuleţ- lector universitar
Aurel Costică Ispas- director
Uniunea Salvaţi România (USR):
Camera Deputaţilor:
Christian Schuster- lector universitar
Beniamin Todosiu- administrator
Constantin Grosu- şef atelier electric
Ioana Raveca Gordeş-economist
Ioan Emil Cetean-profesor
Gheorghe Bogdan- administrator
Senat:
Eugen Ioan Cornea-pensionar
Ioana Mihaela Todoca- planificator metode logistice
Partidul Mişcarea Populară (PMP):
Senat:
Traian Nicolae Ursaleş- şef secţie producţie
Sorin Vasile- administrator
Filofteia Barstan- broker asigurări
Emil Florea- profesor
Camera Deputaţilor
Clement Negruţ- deputat
Fănel Bucurel Boncea- administrator
Gheorghe Iustin Petrean- specialist vânzări
Angela Moldovan- profesor
Paul Lucian Hariton- consultant fonuri europene
Lucian Simion Panţa- fotograf
Dorel Vasile Corcheş- preşedinte composesoratul Câmpeni
Partidul Alianţa Liberalilor şi Democraţilor (ALDE):
Senat:
Daniel Gheorghe Rusu- primar comuna Şpring
Maria Elena Oprea- economist
Onoriu Pompiliu Forda- pensionar
Daniel Mărginean- administrator
Camera Deputaţilor:
Mihai Horaţiu Josan- inginer
Gheorghe Bora- şef centru
Dacian Herlea- director
Nadia Maria Spăratu- secretar
Cosmin Arion- avocat
Daniel Demenic- administrator
Marius Ciprian Popescu- inginer
Uniunea Democrată Maghiară din România (UDMR):
Senat:
Lorinez Helga
Palosy Janos
Nagy Timea
Antal Peter
Camera Deputaţilor:
Vincze Andrei
Ladany Arpad- Csaba
Ildico Szocs
Ştefan Vinezeller
Szues Atila
Ienei Csilla
Fulop Szabolcs- Simion
Partidul România Unită (PRU):
Senat:
Ovidiu Cătălin Lupu- inginer
Cosmin Nicolae Medrea- şef schimb
Marius Salău- administrator
Cristian Paul Cioran- manager vânzări
Camera Deputaţilor:
Cristian Radu- administrator
Cristian Traian Cristea- viceprimar comuna Avram Iancu
Nicolae Oniga- şef schimb
Alexandru Andrei Ţoţonea- dispecer
Constantin Bogdan Popescu- şef schimb
Ana-Maria Coman- consilier economic
Ioan Dragomir- consilier local
Partidul Socialist Român (PSR):
Camera Deputaţilor:
Ilie Dăian- fermier
Ana Maria Goia- vânzător
Dan Goia-administrator
Senat:
Constantin Berindei- administrator
Maria Fara-administrator
Partidul România Mare (PRM):
Camera Deputaţilor:
Dominica Monica Sima- profesor
Ieronim Crişan- funcţionar public
Nicolae Oprean-artist plasatic
Viorica Popescu- vânzătoare
Pentru Cristea-inginer agronom
Senat:
Valer Ioan Sârb-inginer
Ioan Rusu-profesor
Alianţa Noastră România (ANR):
Camera Deputaţilor:
Marius Haţegan Adrian- director Universitatea „1 Decembrie 1918”
Cristian Crişan- administrator
Alin Robert Gavrilaş Weber-solist vocal
Teodor Valeriu Indrei-fermier
Mariana Câra-economist
Iuliu Florin Cîrnaţ-specialist IT
Nicolae Claudiu Costea
Senat:
Andrei Emil Dîrlău- teolog, traducător
Maria Cornelia Bărăbanţ-contabil
Ana Elisabeta Frăţilă-profesor
Dorin Marius Calo-magazioner