Remiză chinuită. FCM Alexandria se îndreaptă cu paşi mici, dar siguri spre retrogradare

0
Liviu Floricel a spart gheaţa în minutul 39

FCM Alexandria a spart gheaţa şi a marcat primul gol pe teren propriu din acest sezon de campionat. Din păcate această reuşită nu a fost suficientă pentru ca alexăndrenii să obţină şi prima victorie de pe teren propriu. În urma acestui semi-eşec, FCM Alexandria ocupă ultima poziţie a clasamentului cu 5 puncte după 9 partide.

FCM Alexandria a mai făcut un pas „important” în drumul său spre retrogradare. Din fericire, alexăndrenii au reuşit, totuşi, să spargă gheaţa şi să înscrie şi pe tren propriu.

A noua etapă a Campionatului Ligii III seria 3 a adus-o pe terenul din Alexandria pe CS Baloteşti. Oaspeţii au intrat pe teren foarte motivaţi şi încă din primele minute s-au instalat confortabil în careul nostru.

FCM Alexandria a remizat pe teren propriu

După mai multe cornere nefructificate, ritmul celor din Baloteşti a început să scadă, iar alexăndrenii au reuşit să iasă cu mingea din propria jumătate de teren. În cele din urmă a picat şi golul, în minutul 39. După un corner executat impecabil, Liviu Floricel a trimis balonul în poartă.

FCM Alexandria s-a apărat bine spre finalul primei părţi, reuşind să conserve rezultatul. Pauza nu a fost una benefică pentru jucătorii antrenaţi de Marian Botea. Încă din primele secvenţe ale părţii secunde, oaspeţii s-au năpustit în terenul alexăndrenilor. După mai multe ratări, în minutul 64, Nicolae Ion rămâne nemarcat în careul mic şi din 5 metri trimite mingea în poartă. Scor 1-1.

Spre finalul partidei, alexăndrenii s-au trezit şi au început să pună presiune pe adversar, dar degeaba. Cea mai mare ratare a meciului i-a aparţinut lui Dan Voicilă, care în minutul 80 a scăpat singur cu portarul, dar a şutat în el.

În urma acestei remize FCM Alexandria s-a îngropat şi mai rău. Din 9 partide jucate a reuşit să acumuleze doar 5 puncte şi ocupă ultima poziţie a clasamentului.

Săptămâna viitoare alexăndrenii dau piept cu ocupanţii primului loc, FC Berceni.

Ca o picanterie, trebuie spus faptul că golul alexăndrenilor a venit după ce, cu câteva secunde înainte, un câine maidanez a traversat terenul, jucătorii reuşind cu greu să îndepărteze potaia de pe suprafaţa de joc.