Cine sunt câştigătorii concursului „Legendele Nemirei“ de la Slănic Moldova. Cât au avut de alergat sportivii la cros şi maraton

0

Zeci de sportivi din întreaga ţară au participat sâmbătă, 8 iulie, la prima ediţie a concursului montan „Legendele Nemirei“, organizat de Primăria Slănic Moldova, Serviciul Public Judeţean pentru Promovarea Turismului şi Coordonarea Activităţii de Salvamont (SPJPTCAS) şi Asociaţia „Prietenii Slănicului”. Competiţia a fost contracronometru şi a cuprins două probe: cros şi maraton, de aproximativ 11 şi 42 de kilometri.

Zeci de iubitori ai mişcării au participat sâmbătă, 8 iulie, la prima ediţie a concursului montan „Legendele Nemirei“. Traseul pentru maraton a fost de aproximativ 42 de kilometri, în mare parte amanejaţi, dar şi cu porţiuni sălbatice, în pantă, accidentate, prin pajişti şi zone împădurite.

Potrivit organizatorilor, alergătorii de la maratonul „Legendele Nemirei“ au luat startul din parcul central al staţiunii Slănic-Moldova iar traseul a continuat prin Valea Slănicului – Valea Pufu – Valea Dofteana – Muntele Cleja – Valea Ciunget – Culmea Ciungetului – Vf. Nemira Mare (1.649 m) – Saua Nemira – Vf. Nemira Mică (1.627 m) –Vf. Şandru Mare (1.640 m) – Culmea Căprioarei – Muntele Dobru – Valea Dobru – Muntele Cerbul – Părtia de schi Nemira – Parc central.
Startul pentru participanţii la cros a fost din parcul central din Slănic-Moldova, apoi aceştia au ajuns la Valea Slănicului – Muntele Dobru – Valea Dobru – Muntele Cerbul – Părtia de schi Nemira  iar linia de fish a fost în parcul central din staţiune.

Printre participanţii la „Legendele Nemirei“ s-au numărat şi Robert Hajnal din Braşov şi Ilie Roşu din Bucureşti, ambii cu un palmares important la astfel de competiţii. Primii care au ajuns la finish, la cros masculin, pe categorii de vârstă, au fost Adrian Brănescu, Marius Iorga şi Robert Dumitru   iar la cros feminin Laura Chihaia, Iuliana Stroescu şi Emilia Cristea. Maratonul masculin a fost câştigat de Robert Hajnal, Cristian Bornaz, Daniel Stroescu şi Costică Curcan  şi la feminin Mădălina Farcaş , Maria Chihaia.