FC Botoşani se întoarce învinsă acasă. A pierdut cu 3-0 în meciul cu Petrolul Ploieşti

0

”Lupii Galbeni” de la Ploieşti au reuşit să îngenuncheze formaţia botoşăneană cu 3-0. Moldovenii veneau după o victorie importantă pe teren propriu cu Pandurii, dar au cedat uşor două lovituri de la 11 metri care au făcut dealtfel diferenţa.

Fc Botoşani a venit luni seară pe terenul Petrolului de la Ploieşti într-un meci contând pentru etapa a-XXIX-a a ligii I de fotbal. După victoria de Paşte contra celor de la

Pandurii Târgu Jiu

, botoşănenii au început meciul curajos şi neaşteaptat de ofensiv.

Primul corner a fost obţinut chiar de roş-alb-albaştrii, iar primul şut pe poartă a fost trimis de mijlocaşul lui FC Botoşani, Gabriel Vaşvari în minutul 12. Răspunsul Petrolului nu s-a lăsat mult timp aşteptat. Tamuz reia un balon cu capul către poarta lui Curileac.

Goalkeeperul botoşănenilor reţine însă balonul. Ploieştenii preiau cârma jocului şi pun o presiune sufocantă pe jucătorii de la FC Botoşani. Insistenţa ”lupilor galbeni„ se concretizează şi pe tabela de marcaj în minutul 33 când Teixeira, marchează după un şut din careul mic.  Era 1-0 pentru Petrolul.

După pauză botoşănenii dau semne că vor să egaleze. Alarmă falsă, tot Petrolul pune stăpânire pe joc. Curileac abia îl blochează pe Albin, care scăpase singur cu portarul, iar în 71, lucrurile se complică pentru botoşăneni. Unul dintre jucătorii Petrolului este faultat în careu de fundaşul sârb Zivkovic. Arbitrul acordă penalty. Lovitura de departajare este executată de Adrian Mutu, intrat în minutul 60 în echipa Petrolului.  Mutu transformă lovitura de pedeapsă şi face 2-0 pentru ”lupii galbeni”.

Tabela este închisă de jucătorii Petrolului tot printr-un penalty. Curileac iese la un balon şi îl faultează în careu pe un atacant al ploieştenilor. Marinescu ridică scorul la 3-0. Meciul se termină cu victoria zdrobitoare a Petrolului iar tehnicianul botoşănenilor  ”îşi pune cenuşă în cap”. ” Am fost depăşiţi la toate capitolele. Şi mie îmi este ruşine pentru prestaţia pe care am avut-o seara asta”, a precizat Leo Grozavu, antrenorul lui FC Botoşani. Etapa următoare FC Botoşani va întâlni pe teren propriu, Oţelul Galaţi.

citiţi şi:

O seară perfectă de fotbal la Ploieşti. Petrolul – FC Botoşani 3-0

Victorie istorică pentru FC Botoşani. De Paşte moldovenii şi-au spălat onoarea şi au învins Pandurii Târgu Jiu cu 3-2