Handbalistele de la Dunărea Brăila au învins, la Galaţi, pe Oţelul

0
Adriana Ţăcălie

HC Oţelul Galaţi a pierdut meciul susţinut pe teren propriu cu Dunărea Brăila, scor 24-28 (11-14), din cadrul etapei a 11- a din Liga Naţională.

Dunărea Brăila a dominat meciul din sala Siderurgistul din Galaţi, dar s-a desprins abia pe finalul primei reprize, după ce în minutul 28 Oţelul se apropiase la un singur gol diferenţă (scor 11-12). Primele cinci minute din repriza secundă au fost fatale gazdelor, când Dunărea Brăila a luat un avans considerabil (scor 12-18, min. 35), pe care l-a gestionat fără probleme până la final.

În clasament, echipele de pe locurile 2-6 au acelaşi număr de puncte (15), printre ele fiind şi Dunărea Brăila. Oţelul Galaţi se află pe poziţia a opta, cu 10 puncte. Pe primul loc se află Oltchim Rm. Vâlcea, cu 22 de puncte.

Celelalte rezultate din etapa a 11-a: HC Zalău - CSM Cetate Deva 22-20, (11-6), HCM Stiinţa Baia Mare - Universitatea Cluj 22-22 (12-12), Universitatea Reşiţa – Ştiinţa Bacău 31- 27 (12-13), Tomis Constanţa – Rulmentul Braşov 34-26 (19-13) şi HCM Roman – HCM Buzău 33-20 (14-11), Rapid Bucureşti – Oltchim 19-47