Handbal: Rulmentul Brașov a făcut instrucție cu Cetate Deva

0

Într-un meci din etapa a XVI-a a Ligii Naționale de handbal feminin, CS Rulmentul Brașov a învins, astăzi, pe propriul teren, pe Cetate Deva, scor 31-22, la pauză 14-13.

„Rulmentistele“ au făcut cel mai bun meci al sezonului și nu au dat nicio șansă adversarului. Mai mult, în anumite momente ale jocului, brașovencele și-au permis să facă și spectacol.

Jucătoarele antrenate de Mariana Târcă și Dumitru Berbece au început foarte bine meciul și conduceau în minutul 25 cu 12-8. Însă, gazdele au lăsat-o mai moale în finalul primei reprize și au permis rivalelor să se apropie la un singur punct.

De la vestiare a revenit o echipă Rulmentul Brașov mult schimbată în bine, care a făcut senzație în multe momente ale confruntării. Astfel, în partea a doua a jocului a existat o singură formație pe teren, care a făcut legea, dominându-și autoritar adversarul (30-20 min. 58).

Pentru Rulmentul Brașov au marcat: Toma - 11g, Cherăscu - 5g, Simion - 4g, Marcu - 3g, Szabo, Ionescu și Pricopi - 2g fiecare, Din și Seifer - câte un gol.

Am obținut o victorie lejeră, cu toate că mi-a fost foarte teamă înaintea acestui duel. Știam că o formație aflată în suferință luptă cu mai multă motivație. Astăzi am văzut o echipă Rulmentul așa cum mi-am dorit-o de la început.

Mă bucur că fetele au înțeles ce vreau de la ele și au reușit să facă un meci foarte bun. În sfârșit, arătăm ca o echipă. Toate au fost senzaționale, dar merită remarcată în mod special Mirela Toma, care a avut o prestație excelentă, a declarat antrenoarea Rulmentului, Mariana Târcă.

Ai aflat ceva interesant, ai pozat sau ai filmat? Scrie-ne pe brasov@adevarul.ro!