Gloria Buzău a obţinut punctele necesare pentru promovarea în Liga a II-a

0
buzau

Meciul dintre cele două mari favorite la promovarea în eşalonul secund, SCM Gloria Buzău şi SC Oţelul Galaţi, care a avut loc sâmbătă după-amiază, pe stadionul din Crâng, s-a încheiat cu 5-0 în favoarea buzoienilor, care sunt virtual promovaţi în Liga a 2-a.

Golurile Gloriei au fost marcate de Chipirliu (5, 36), Mihalache (38), C. Petre (74) şi M. Calu (88). În acest moment, distanţa dintre cele două echipe este de 8 puncte.

Gloria Buzău a deschis scorul repede, în minutul 4, apoi a urmat o scurtă perioadă, singura din tot meciul, cu joc acceptabil al gălăţenilor. Oţelul a irosit patru mai ocazii de egalare, pe contraatac, însă buzoienii au făcut 2-0 şi de acolo Galaţiul nu a mai contat.

Până la pauză s-a ajuns la 3-0, iar din minutul 49, Oţelul a rămas şi cu un jucător mai puţin, Zaharia fiind eliminat. Repriza secundă a fost tot a buzoienilor, care au înscris ultimele două goluri ale partidei: Ciprian Petre pentru 4-0, în minutul 74 şi 15 minute mai târziu, Florin Cazan, pentru 5-0.

Neputinţa Oţelului s-a văzut şi la ratarea unui penalty, înainte de golul de 5-0. ”Nu ne meritaţi”, s-a auzit din peluza suporterilor gălăţeni, cei mai mulţi părăsind stadionul.

Gloria se distanţează la 8 puncte faţă de Oţelul şi este cu un picior în Liga a II-a. Buzoienii vor juca pe 30 martie, în deplasare la Uricani, de la ora 15:00, unde îi vor întâlni pe fotbaliştii de la CS Ştiinţa Miroslava.