Gloria Buzău, meci de coşmar pe terenul liderului FC Voluntari

0

Meci de coşmar pentru Gloria Buzău în cadrul etapei a XIV-a a Ligii a doua de fotbal. Gruparea din Crâng a pierdut cu 5-1 partida disputată pe terenul liderului seriei I, FC Voluntari.

Gazdele au deschis scorul încă din minutul 5, prin fostul internaţional Tibi Bălan. În minutul 35, Roşu a dublat avantajul ilfovenilor, iar Voduţ a stabilit rezultatul la pauză, 3-0.

Imediat după reluarea jocului, elevii lui Viorel Ion au redus din avantaj prin Pantelie: portarul gazdelor a apărat şutul de la 11 metri însă Pantelie a fost pe fază şi a reuşit să  trimită mingea în poartă. La nici patru minute de la golul buzoienilor, gazdele din Voluntari au mai înscris o dată, prin Călinţaru. Golul cu numărul cinci a fost marcat de Rădoi, în minutul 82.

Scorul putea fi şi mai mare pentru ilfoveni, mai ales după eliminrea lui Cristi Stoicescu, portarul Gloriei, care a văzut cartonaşul roşu după un fault din postura de ultim apărător. Atacantul Dorin Burlacu a intrat în poartă şi a reuşit să apere penalty-ul executat de Tibi Bălan.

În urma acestei înfrângeri, Gloria Buzău a coborât pe locul 7, cu 19 puncte acumulate. Etapa viitoare, Gloria Buzău va întâlni pe teren propriu formaţia ACS Berceni.