Victorie a hanbalistelor buzoience iar promovarea în prima ligă este tot mai aproape

0
Handbalistele buzoience au reuşit o nouă victorie în campionat  FOTO: Arena buzoiană

Handbal Municipal Buzău a câştigat, sâmbătă, derby-ul cu Şcoala nr. 181 Bucureşti, la capătul unei partide spectaculoase.  Elevele lui Romeo Ilie s-au impus la o diferenţă de două goluri, scor 30 – 28, după ce au fost egalate în două rânduri în repriza secundă.

Prima parte a meciului a fost la discreţia gazdelor, care au condus, la jumătatea primei reprize, cu şapte goluri diferenţă. Spre finalul reprizei însă, bucureştencele au reuşit să reducă din handicap, iar la pauză tabela indica 17 - 14 pentru Handbal Municipal Buzău.

La reluare, oaspetele au forţat în atac. Astfel, după un început de reopriză echilibrat, în minutul 50, bucureştencele au reuşit să egaleze la 24, dar buzoiencele s-au mobilizat şi au trecut din nou în avantaj.

Finalul meciului a fost unul de infarct pentru spectatorii prezenţi în tribune. Oaspetele au reuşit din nou să egaleze, la 28, dar dubla reuşită de Roxana Tăbârcea, în chiar ultimul minut al jocului, a închis tabela la 30–28 pentru Handbal Municipal Buzău.

În următoarea partidă, formaţia buzoiană va întâlni, sâmbăta viitoare, în deplasare, pe CSM Dunărea Giurgiu.