Campionatul European 2018. România a învins Israelul cu 32-21 la handbal masculin, naţionala a jucat la Călăraşi

0

Naţionala de handbal masculin a României a purtat o victorie zdrobitoare împotriva Israelului, într-un meci disputant la Călăraşi, pentru calificarea la Europeanul din 2018. Tricolorii s-au impus la o diferenţă de 11 goluri în returul cu reprezentativa Israelului, 32-21.

Naţionala României s-a calificat în cel de-al doilea tur al preliminariilor pentru Campionatul European din 2018. Cu un avantaj de trei goluri după meciul tur cu reprezentativa Israelului, tricolorii au fost de neoprit în disputa de la Călăraşi.

Echipa antrenată de Aihan Omer a forţat pe finalul primei reprize şi conducea la pauză cu 17-10. Şi în actul secund s-a jucat într-o singură direcţie - România s-a impus fără drept de apel, 32-21.
Tragerea la sorţi a celor şapte grupe preliminare va avea loc pe 14 aprilie, iar ”tricolorii” vor face parte din urna a patra. Primele două clasate, dar şi cea mai bună echipă de pe locul 3, vor ajunge la turneul final din Croaţia.

Vă recomandăm şi:

Meci. România a învins Italia la handbal masculin cu scorul de 35 la 22, pe malul Borcei

AHC Dunărea Călăraşi, în semifinalele Cupei României la handbal. Echipa antrenată de Aihan Omer a învins Dinamo Bucureşti