Meciul Viitorul Constanţa-Dinamo s-a lăsat cu sancţiuni pentru suporteri

0
Zona din care suporterii au intrat pe teren                                    FOTO: Fb Jandarmeria Mobilă Constanţa

În minutul 67, meciul de fotbal dintre Viitorul şi Dinamo a fost întrerupt din cauza unor suporteri care au intrat pe teren.

Gruparea Mobilă de Jandarmi „Tomis” face câteva precizări cu privire la incidentele petrecute în timpul meciului de fotbal dintre Viitorul Constanţa şi Dinamo Bucureşti. Partida s-a jucat luni, 15 iulie, pe stadionul din apropierea localităţii Ovidiu şi s-a terminat cu scorul de 5-0.

„În minutul 67 al partidei, mai multi suporteri ai echipei oaspete au rupt gardul împrejmuitor şi au intrat pe teren. In urma acestor incidente, observatorul FRF a decis evacuarea suporterilor”, spun jandarmii.

Evacuarea suporterilor dinamovişti s-a desfăşurat fără incidente, iar partida s-a putut juca în continuare, după o întrerupere de 20 de minute. Chiar şi managerul clubului Dinamo, Florin Prunea, a mers la galerie pentru a solicita să se păstreze ordinea.

Încidentele au izbucnit după ce echipa gazdă a marcat cel de-al treilea gol.

„Au fost identificate şi sancţionate şase persoane. În plus, aceştia au primit şi măsura complementară de interzicere a accesului la meciurile de fotbal pe o perioadă de un an”, adaugă reprezentanţii Grupării Mobile de Jandarmi „Tomis”.

Pe aceeaşi temă:

Măsuri de securitate pentru meciul Viitorul Constanţa - Dinamo Bucureşti, din Liga I

Meci cu incidente la Constanţa. Dinamo a fost umilită cu 5-0 de Viitorul într-o partidă întreruptă după ce mai mulţi fani dinamovişti au intrat pe teren