Ştiinţa s-a distrat cu amatorii de la Bischofshofen: zece goluri în 35 de minute!

0

Universitatea Craiova a învins aseară, cu scorul de 13-0 (3-0), echipa austriacă de liga a IV-a Sport Klub Bischofshofen, în primul amical disputat în stagiul de pregătire de la Kaprun.

După o primă repriză în care au marcat doar de trei ori, prin Dina ('24), Ologu ('26) şi Mihai Costea ('33), oltenii s-au dezlănţuit în partea secundă, în care au reuşit performanţa de a înscrie zece goluri în doar 35 de minute.

Tonul l-a dat Herny Antchouet ('55), urmat de Firţulescu ('60) şi Buleică ('75). Gabonezul a reuşit apoi dubla, în minutul 77, după care la rampă a ieşit Gogoşoiu, care a izbutit un hattrick ('79, '85 şi '90), deşi a jucat doar 12 minute.

Gângioveanu a marcat şi el un gol ('88), alte două goluri ale Craiovei fiind trecute în dreptul austriecilor (‘56 şi ’62).

Aurel Ţicleanu a început meciul cu următorul unsprezece: S. Lung - Dănănae, V. Găman, Iliev, Buşu - Prepeliţă, Dilevski, Ologu, M. Costea - Stoianof, Dina.

După pauză, Universitatea s-a prezentat în formula: Hotoboc - Buleică, R. Barbu, I. Popescu, Bărboianu - Firţulescu, Nicolae, Gargorov, Gângioveanu - M. Roman (Gogoşoiu '78), Henry Antchouet.

În următorul meci, Ştiinţa va întâlni formaţia Fleetwood Town, din liga a patra engleză, duminică, de la ora 19.00.