Ana Maria Brânză, cea mai bună spadasină din lume, a câştigat Cupa Alfredo Bachelli. Concursul a avut loc la Craiova

0
Ana Maria Brânză Foto: Arhiva

Peste 100 de sportivi din Grecia, Bulgaria, Italia, Macedonia, Olanda, Serbia şi România, au participat la cea de-a treia ediţia a Trofeului „Alfredo Bachelli“ la spadă. Concursul a avut loc la Sala Sporturilor „Ion Constantinescu“ din Craiova.

Ana Maria Brânză s-a impus după ce a învins-o în finală pe colega sa Maria Udrea, cu scorul de 15-9. Pe locul al treilea s-a clasat Ana Maria Constantin (CSM Oradea), iar pe patru Simona Pop (Steaua). În proba pe băieţi, Cosmin Kortyan a câştigat întrecerea după o finală cu Lucian Ciovică, scor 15-12.

Ce-a de-a treia ediţie a Trofeului „Alfredo Bachelli“ la spadă, seniori, feminin şi masculin, la individual, s-a desfăşirat la Craiova.

Federaţia Internaţională de Scrimă a decis că Ana-Maria Brânză este cea mai bună spadasină din lume în 2013.