Accidente la Turul României. Un ciclist estonian şi altul rus au căzut de pe biciclete şi au ajuns la spital

0

Cei doi au fost aduşi joi după-amaiza la spitalul de Urgenţă Sf. Pantelimon, cu mai multe traumatisme prin cădere.

Doi ciclişti au ajuns joi, în jurul orei 16.00, la spitalul de Urgenţă Sf. Pantelimon din Vrancea, cu traumatisme.

Un estonian de 24 de ani şi un rus de 22 de ani au căzut de pe bicicletă în timpul Turului României, eveniment care şi-a derulat ultima parte a cursei la Focşani.

Estonianul s-a ales cu un traumatism toracic, iar rusul a suferit un traumatism de umăr şi bazin. Niciunul din ei nu a rămas internat.

De menţionat că traseul de 176,3 km, respectiv Braşov – Târgu Secuiesc – Ojdula – Lepşa – Tulnici – Valea Sării – Vidra – Boloteşti –  Focşani a fost cel mai lung, dar şi cel mai dificil.

Etapa a doua a Turului româniei a fost câştigată de ciclistul polonez Stanislaw Aniolkowski. Pe locul doi s-a clasat Mihkel Raim, din Estonia, iar pe poziţia a treia a venit campionul român Eduard-Michael Grosu.