Echipa naţională under-17 a României , cu gălăţeanul Puţanu la cârmă, s-a calificat la Campionatul European din 2011

0

Echipa naţională under-17 a României s-a calificat la Campionatul European din 2011, după ce a învins, marţi, la Szombathely, cu scorul de 2-1 (2-0), reprezentativa similară a Ungariei.

Golurile "tricolorilor" au fost marcate de Filip '2 şi Roşu '34, în timp ce pentru gazde a înscrus Szecsi, în minutul 74.

În minutul 80, ultimul al jocului, Ungaria a ratat o lovitură de pedeapsă prin acelaşi Szecsi.

Selecţionerul României under-17, Adrian Văsâi, a folosit următoarea formulă de echipă: Brănescu - Mişu, Mitache, Ţîru, Puţanu - Filip, Buia (Vaştag '45), Neag, Petrescu - Roşu (Bumba '60), Himcinschi (Iancu '77).

În celălalt meci al grupei formaţia Rusiei a învins, cu scorul de 2-0, echipa Islandei.

Turneul final al Campionatului European din Serbia va avea loc în perioada 3-15 mai 2011.

Pe lângă Puţanu, un alt component al acestei generaţii este dorit la Galaţi. Este vorba de Andrei Vaştag, fiul fostului mare pugilist, Feri Vaştag.

"Astă-iarnă ne-am întâlnit cu Dorinel Munteanu, antrenorul Galaţiului, care e cărăşean de-al meu, şi am discutat ca Andrei să fie transferat la Oţelul. Ar fi un pas important pentru el. Eu sper să-l văd cândva la Steaua, echipa mea de suflet", a declarat tatăl jucătorului pentru cotidianul Pro Sport