Astra Giurgiu se califică în “optimile” Cupei României. Mulţescu: “Obiectivul nostru este câştigarea competiţiei”

0
Gheorghe Mulţescu vrea Cupa României

Echipa de fotbal FC Astra Giurgiu s-a calificat joi, 27 septembrie, în “optimile” Cupei României după ce a învins în deplasare, cu scorul de 4-1, formaţia CSMS Iaşi. Antrenorul Gheorghe Mulţescu a declarat că obiectivul Astrei este câştigarea competiţiei.

La patru zile distanţă de victoria din campionat cu Gaz Metan Mediaş, formaţia giurgiuveană a făcut scor cu CSMS Iaşi în Cupa României.

Echipa antrenată de Gheorghe Mulţescu a suferit în prima repriză, ieşenii reuşind să deschidă rapid scorul prin atacantul Herghelegiu (minutul 10).

Enervat de evoluţiile lui Nogo şi Vădrariu, cele două noutăţi faţă de meciul cu Gaz Metan, tehnicianul oaspeţilor i-a introdus în teren pe Găman şi Fatai spre finalul primei reprize.

Şi-au revenit din nou în actul secund
“Înviaţi” parcă după pauză, “astralii” au făcut spectacol, reuşind să marcheze de patru ori prin Tembo (50), Găman (61), Ivanovski (65) şi Fatai (87), ratând şi un penalty prin Găman (56).

Din minutul 67, ieşenii au evoluat cu un om mai puţin pe teren, fundaşul Alexandru Creţu fiind eliminat pentru cumul de cartonaşe galbene.

“Am suferit în prima repriză însă ne-am revenit după pauză. Obiectivul nostru este Cupa României” a declarat Gheorghe Mulţescu după încheierea partidei.

În urmă cu patru zile, Mulţescu caracterizase Cupa României drept competiţia cu cel mai scurt drum către un trofeu.

Anul trecut, FC Astra s-a oprit în “optimile” Cupei după ce a fost învinsă de Petrolul Ploieşti. Tot în “optimi” s-a oprit şi Astra II Giurgiu, formaţia satelit, continuatoarea Dunării Giurgiu, fiind desfiinţată în această vară.

CSMS Iaşi - FC ASTRA GIURGIU 1-4 (1-0)
[Herghelegiu 10 / Tembo 51, V. Găman 61, Ivanovski 65, Fatai 87]

CSMS IAŞI: Irimia – A. Creţu, R. Tincu, Avrămia, Ţigănaşu (57 Gorovei) – Keita (17 Ciucur), Petrovic (62 Semenenko), Cl. Tudor, I. Vladu – Onofraş – Herghelegiu. Antrenor: Liviu CIOBOTARIU

FC ASTRA GIURGIU: Gavrilaş – Enache, Nogo (34 Găman), Ben Youssef, J,Morais – Seto (82 Ben Djemia) – Tembo, DiStefano, Vădrariu (38 Fatai) – Budescu, Ivanovski. Antrenor: Gheorghe MULŢESCU

Cele două formaţii se vor întâlni din nou pe 27 octombrie, la Giurgiu, de această dată în campionat, într-un meci contând pentru etapa a XIII-a.