CSS Giurgiu, debut cu stângul în returul Ligii Naţionale de baschet masculin

0
CSS Giurgiu a pierdut şi returul cu Gaz Metan Mediaş / FOTO Bogdan Vladu

Echipa de baschet masculin CSS Giurgiu a ajuns la cea de-a şaptea înfrângere consecutivă. Baschetbaliştii antrenaţi de Chris Terrell au cedat miercuri, 9 ianuarie, în deplasare, cu scorul de 60-73, în faţa formaţiei Gaz Metan Mediaş.

Prima etapă a returului Ligii Naţionale n-a fost cu noroc pentru CSS Giurgiu. “Lupii” rămân în continuare fără victorie în faţa celor de la Gaz Metan Mediaş, toate cele patru partide oficiale de până acum fiind adjudecate de ardeleni.

Gazdele au condus în permanenţă pe tabela de marcaj, profitând şi de startul slab al CSS-ului. Scorul primului sfert a fost 21-13 în favoarea Gazului, ardelenii intrând la cabine cu un avantaj de zece puncte: 38-28.

Singurul moment în care CSS Giurgiu a dat senzaţia că poate reveni în joc a fost consemnat în sfertul trei, Petty Parrish ratând pe final o aruncare de la mare distanţă care ar fi adus egalarea la 39. Medieşenii s-au trezit la timp, desprinzându-se în câştigători: 73-60.

Titus Nicoară (Gaz Metan) şi Kevin Sims (CSS Giurgiu) au fost cei mai buni marcatori ai jocului, ambii cu câte 18 puncte.

Evoluţii modeste pentru McKenzie şi Melvin

La CSS Giurgiu au debutat (în campionat) noile achiziţii Bryson McKenzie şi Marcus Melvin însă evoluţia lor a lăsat de dorit, cei doi fiind în urm cu pregătirea fizică.

Următoarea partidă pentru CSS Giurgiu va avea loc sâmbătă, în Sala Sporturilor Chauncey Hardy, contra nou-promovatei Timba Timişoara.

Cele două formaţii sunt vecine de clasament: CSS-ul este pe 12 cu 21 de puncte acumulate în timp ce Timba este pe 13 cu 20 de puncte. În tur, CSS Giurgiu a câştigat cu scorul de 85-74.