Dinamo II - Astra II 1-2. Moroiţă aduce victoria giurgiuvenilor cu un gol marcat în minutul 90

0
Astra II Giurgiu

Astra II Giurgiu a câştigat sâmbătă, 7 aprilie, cu scorul de 2-1, partida disputată în deplasare contra celor de la Dinamo II Bucureti într-un meci contând pentru etapa a XX-a a Ligii Secunde. Deşi au fost conduşi pe tabelă cu 1-0 după autogolul lui Rotaru, giurgiuvenii au întors rezultatul prin Fertea şi Moroiţă.

Formaţia antrenată de Ioan Tătăran a reuşit să treacă peste tristeţea provocată de partida de miercuri cu Farul Constanţa (scor 2-2) atunci când au fost egalaţi în prelungirile partidei, câştigând cu scorul de 2-1 în faţa echipei secunde a clubului Dinamo după un meci controlat în cea mai mare parte a timpului.

Rotaru a marcat în proprie poartă în minutul 26 după o centrare în forţă a lui Muşat, însă giurgiuvenii nu s-au pierdut cu firea şi au reintrat în joc peste nouă minute atunci când Fertea, excelent servit de Cătălin Gheorghe, l-a executat pe Alex Pena cu un şut la colţul lung.

Giurgiuvenii încheie în ofensivă prima repriză, "centralul" bucureştean Adrian Paraschiv refuzându-le două lovituri de la 11 metri clare.

Actul secund este echilibrat, oaspeţii dând senzaţia că se mulţumesc cu un punct, în timp ce dinamoviştii nu reuşesc să-şi creeeze ocazii clare la poarta apărată de Gavrilaş.

Defensiva îi dă mari bătăi de cap lui Ioan Tătăran care îl scoate pe Nogo şi îl introduce pe Bănaru (minutul 64) a cărui accidentare din partida cu Farul recidivează, iar atacantul reprofilat în fundaş părăseşte terenul de joc după ce a evoluat numai şapte minute. Pentru ultimele 20 de minute, fundaşul stânga Silviu Constantin va evolua în centrul apărării, reuşind să se achite cu brio de noile sarcini.

Mai mult, în minutul 90, Silviu Contantin avea să execute cornerul în urma căruia Moroiţă avea să marcheze (la fel ca şi Fertea) primul său gol în tricoul Astrei II şi să aducă formaţiei sale toate cele trei puncte.

DINAMO II BUCUREŞTI: A. Pena - D. Stanca (74 Măzărache), R. Crişan, M. Ioniţă, Burnea - Scărlătescu, A. Niţu, Desculţu (46 R. Stănescu), Muşat - Ad. Bălan (61 Lemac), N. Bucă (cpt.). Antrenor: Ion MARIN

ASTRA II GIURGIU: Gavrilaş - C. Gheorghe (cpt.), Nogo (64 Bănaru, 71 V. Dinu), Moroiţă, S. Constantin - F. Achim, S. Rotaru, Ochia, M. Florea - D. Gafiţa (56 Burlacu), Fertea. Antrenor: Ioan TĂTĂRAN

În urma acestei victorii, Astra II Giurgiu a acumulat 29 de puncte cu care se află pe locul 8 al clasamentului Seriei I a Ligii Secunde în timp ce Dinamo II a rămas pe 14 cu 20 de puncte. Următoarea partidă a formaţiei giurgiuvene va avea loc sâmbătă, 14 aprilie, contra formaţiei Delta Tulcea. În tur, formaţia dobrogeană s-a impus cu scorul de 4-0.

...................................

La trei zile după meciul cu Farul Constanţa (scor 2-2), giurgiuvenii se deplasează în Capitală pentru a da piept cu Dinamo II Bucureşti în cea de-a XX-a etapă a Ligii Secunde. Meciul este livetext pe giurgiu.adevarul.ro cu începere de la ora 13.00.

min. 9: Nelu Bucă primeşte primul cartonaş galben al partidei după un fault asupra lui Ochia;

min. 11: Ochia vede şi el galben după o intrare întârziată;

min. 17: Gavrilaş are un reflex de zile mari şi respinge mingea trimisă de Scărlătescu din interiorul careului;

min. 26: 1-0 Dinamo II reuşeşte să deschidă scorul după o incursiune pe partea stângă a lui Muşat care centrează în faţa porţii iar Rotaru trimite în proprie poartă păcălindu-l pe Gavrilaş;

min. 31: Achim, unul dintre cei mai activi jucători ai oaspeţilor depăşeşte trei dinamovişti, centrează în faţa porţii însă nici Gafiţa şi nici Fertea nu reuşesc să împingă mingea în plasă;

min. 35: 1-1 Fertea egalează cu un şut la colţul lung după o pasă excelentă a lui Cătălin Gheorghe;

min. 41: Scărlătescu reia puţin peste poarta apărată de Gavrilaş;

min. 45+2: Fertea este faultat în careu de un fundaş al gazdelor însă centralul partidei acordă doar lovitură liberă. Rotaru execută în forţă, unul dintre apărătorii celor de la Dinamo II atinge mingea cu mâna însă arbitrul  Adrian paraschiv închide din nou ochii fluierând finalul primei reprize;

min. 46: Prima schimbare a meciului efectuată de Dinamo II: Desculţu îi lasă locul lui Stănescu;

min. 52: Achim reia peste poarta lui Pena o minge centrată în forţă de Ochia;

min. 53: Raul Crişan primeşte cartonaş galben;

min. 56: Schimbare la Astra II: Burlacu intră în locul lui Gafiţa;

min. 61: Lemac îi ia locul lui Bălan la Dinamo II;

min. 64: Bănaru intră în locul lui Nogo la Astra II;

min. 65: Stănescu şutează bine, Gavrilaş respinge în lateral;

min. 71: De-abia intrat în teren, Daniel Bănaru se accidentează şi este schimbat cu Viorel Dinu. Silviu Constantin va juca până la finalul meciului în centrul apărării.

min. 74: Ultima modificare şi la Dinamo II: Iese Stanca şi intră Măzărache.

min. 78: Centrare foarte bună a lui C. Gheorghe, Burlacu reia cu capul peste poarta apărată de Pena;

min. 79: Măzărache vede cartonaşul galben;

min. 85: Viorel Dinu şutează de la 20 de metri, pe centrul porţii, Pena reţine fără probleme;

min. 86: Lemac şi Bucă se încurcă în faţa porţii, mingea ajunge până la urmă la Muşat care trimite un trasor puţine pe lângă poarta Astrei II;

min: 90: 1-2: Moroiţă marchează cu capul după un corner executat de pe partea dreaptă de Silviu Constantin şi Astra II Giurgiu dă lovitura pe "Florea Dumitrache";

min. 90+1: Ioniţă vede "galben";