Dinamo Bucureşti fără galerie în următoarele două deplasări după incidentele de la Giurgiu

0

Comisia de Disciplină a Ligii Profesioniste de Fotbal (LPF) a hotărât în premieră ca o formaţie din Liga I să se prezinte la două meciuri din deplasare fără galerie. Vizată este formaţia Dinamo Bucureşti după incidentele care au avut loc duminică pe arena „Marin Anastasovici” din Giurgiu.

Galeria „câinilor roşii” a fost interzisă de LPF la meciurile din deplasare cu CFR Cluj (etapa a XIV) şi Săgeata Năvodari (etapa a XVI) după incidentele de la meciul Astra Giurgiu – Dinamo Bucureşti de duminică, 20 octombrie.

Fanii „alb-roşilor” au scandat mesaje considerate xenofobe îndreptate împotriva arbitrului Istvan Kovacs şi au aruncat în teren cu obiecte după eliminarea lui Cosmin Matei.

„Căpitanul” dinamoviştilor nu a fost nici el iertat de comisie. Acesta a primit o suspendare de o etapă şi o amendă de 740 de lei după cartonaşul roşu încasat în minutul 80 al meciului cu Astra.

Echipa de fotbal Astra Giurgiu a câştigat duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-1 la pauză) meciul împotriva formaţiei Dinamo Bucureşti.

La meci au asistat aproximativ 4.000 de spectatori, câteva sute fiind fani ai echipei Dinamo care a beneficiat şi de aportul galeriei.

PE ACEEAŞI TEMĂ:

FOTOGALERIE Mesaj de susţinere pentru Roşia Montană la un meci din Liga I de fotbal