“Lupii” au răpus “urşii”. CSS Giurgiu, victorie după şapte înfrângeri consecutive

0
CSS Giurgiu nu mai câştigase de şapte partide / FOTO Bogdan Vladu

Echipa de baschet masculin CSS Giurgiu a învins sâmbătă, 12 ianuarie, pe teren propriu, cu scorul de 74-66, formaţia BC Timba Timişoara, într-o partidă contând pentru etapa a XVII-a a Ligii Naţionale de baschet masculin. A fost prima victorie a giurgiuvenilor după şapte înfrângeri consecutive.

Mai bine de o lună au trebuit să aştepte fanii echipei CSS Giurgiu pentru ca favoriţii lor să câştige din nou un joc oficial. “Alb-negrii” s-au desprins în câştigători în ultimele cinci minute ale partidei, replica “urşilor din Banat” fiind una pe măsură.

Gazdele au început partida cu un parţial de 6-0, însă timişorenii nu s-au pierdut cu firea egalând la 8 după jumătatea primului sfert.

Două aruncări precise ale coordonatorului Kevins Sims (una dintre ele de la mare distanţă) readuce Giurgiu în avantaj (13-8), după care bănăţenii se apropie la un singur punct (13-12). Cu toate acestea, finalul primului sfert aparţine “lupilor” care se impun cu 19-13.

Timba reacţionează imediat după începerea sfertului doi. Opt puncte consecutive şi timişorenii anunţă că îşi vor vinde scump pielea. Conduşi impecabil în teren de “zvârluga” Dean Johnson, “urşii” intră la cabine cu avantaj de un punct 37-36.

Echilibrul continuă şi după ieşirea de la cabine, cele două adversare alternând la conducere. Scorul de 19-19 înregistrat pe tabelă în acest sfert face ca oaspeţii să intre în “decisiv” cu acelaşi avantaj minim: 56-55.

Şi-au revenit în ultimul moment

Cu şapte minute înainte de final, Timba pare că se desprinde în câştigătoare (scor 63-57) însă giurgiuvenii se trezesc la timp.

Petty Parrish are un final fantastic de joc: 8 puncte în urma unor pătrunderi spectaculoase, Brian Burrell mai scoate din joben o aruncare de la mare distanţă în timp ce McKenzie îşi dovedeşte utilitatea în apărare acolo unde reuşeşte trei “capace” de efect.

Cu numai trei puncte în şapte minute, timişorenii clachează din nou pe final aşa cum au făcut-o şi în precedenta rundă cu SCM Universitatea Craiova spre disperarea antrenorului Bogdan Murărescu.

Se termină 74-66, iar giurgiuvenii reuşesc a şasea victorie din actuala stagiune.

De menţionat că înainte de finalul sfertului trei, Dean Johnson s-a accidentat la scorul de 55-52 pentru giurgiuveni, revenind pe parchet cu cinci minute înainte de final.

Melvin, cel mai bun marcator al partidei

Aflat la cel de-al treilea joc oficial în tricoul CSS-ului (şi primul în Sala “Chauncey Hardy”), Marcus Melvin a reuşit o evoluţie solidă, în special pe faza ofensivă.

Americanul (20 de puncte şi 4 recuperări) a fost unul dintre artizanii victoriei în faţa Timbei, alături de compatrioţii săi Petty Parrish şi Brian Burrell.

“Mă bucur foarte mult că am putut să pun umărul alături de colegii mei la această victorie. M-a ajutat foarte mult şi antrenorul, acordându-mi încredere” a declarat după meci Marcus Melvin care susţine că se află la aproximativ 70-80% din potenţialul fizic.

Celălalt nou-venit la CSS Giurgiu, pivotul Bryson McKenzie, a evoluat aproximativ 17 minute, cea mai mare parte dintre ele în ultimul sfert atunci când şi-a dovedit din plin utilitatea pe faza defensivă: 4 recuperări şi 3 blocaje la care a adăugat 3 puncte pe atac.

Cu toate acestea, carenţele fizice ale uriaşului de 2,11 metri au fost evidente, acesta fiind în urmă cu pregătirea după aproximativ 6 luni de inactivitate.

Probleme cu scorul

Partida dintre CSS Giurgiu şi BC Timba Timişoara a consemnat şi un moment inedit.

Dacă pe foaia de joc şi pe tabela de marcaj scorul final a fost de 74-66, pe site-ul federaţiei a apărut scorul eronat de 72-64 care a fost ataşat şi liniilor de clasament ale celor două echipe. Aşa cum era de aşteptat, acesta a fost preluat şi de diferite publicaţii.

Mai mult ca sigur eroarea a apărut în urma unei nesincornizări între cel care a ţinut statistica în timp real şi cei care au ţinut evidenţa scorului pe foaia oficială de joc respectiv tabela de marcaj.

CSS GIURGIU – BC Timba Timişoara 74-66 [19-13, 17-24, 19-19, 19-10]

Liga Naţională de Baschet Masculin, Etapa a XVII-a
Data: 12 ianuarie 2013
Ora: 18.00
Locaţia: Sala Sporturilor “Chauncey Hardy”, Giurgiu
Spectatori: 500
Arbitri: Mircea Şerban (Piteşti), Gabriel Dima (Bucureşti) şi Vlad Potra (Cluj Napoca)
Comisar FRB: Zoltan Raduly (Bucureşti)
Coşgheterul partidei: Marcus Melvin (CSS Giurgiu) – 20 puncte
MVP-ul partidei: Petty Parrish (CSS Giurgiu) – 18p, 4 recuperări, 4 pase decisive, 3 intercepţii

CSS GIURGIU: Sims 8p (2x3), Parrish 18p (1x3), Burrell 16p (3x3), Vlaicu 4p, Melvin 20p (1x3). Au mai evoluat: McKenzie 3p, Ware 5p (1x3), I. Corneanu, D. Bivolaru. Rezerve: Vătculescu, V. Georgescu, C. Nicolae. Antrenor: Chris TERRELL
TIMBA TIMIŞOARA: D. Johnson 16p (2x3), Glynn 7p, Horton 17p (2x3), D. Brown 8p, Mihuţi. Au mai evoluat: Fl. Popa 7p (1x3), Huckaby 4p, Czmor, Kickingstallionsims 7p, Cormoş. Rezerve: Andrieş, Pătru. Antrenor: Bogdan MURĂRESCU

În urma victoriei de sâmbătă, CSS Giurgiu ocupă locul 12 în clasamentul Ligii Naţionale cu 23 de puncte în timp ce Timba Timişoara se află pe 13 cu 21 de puncte acumulate.

Următorul joc al CSS-ului este programat duminică, 20 ianuarie, în deplasare, contra formaţiei SCM Universitatea Craiova. În tur giurgiuvenii s-au impus cu scorul de 87-77.