Victorie de senzaţie a formaţiei CSS Giurgiu în primul meci din Cupa României la baschet masculin

0
CSS Giurgiu
CSS Giurgiu

Echipa de baschet masculin CSS Giurgiu a învins vineri seară, la Dobroeşti (Ilfov), cu scorul de 78-73, formaţia CSM Bucureşti, în primul meci oficial din acest sezon. Partida a contat pentru Cupa României (faza grupelor).

CSS Giurgiu a făcut un pas important pentru calificarea în "sferturile" Cupei României, reuşind să producă primul "şoc" al grupelor. Băieţii antrenaţi de Chris Terrell au învins cu scorul de 78-73 (19-17, 16-23, 21-13, 22-20) favorita Seriei I, CSM Bucureşti.

"Lupii" au evoluat ca o echipă adevărată în ciuda schimbărilor masive efectuate în lot, şase dintre baschetbalişti reuşind între 7 şi 16 puncte. De partea cealaltă, bucureştenii au fost "dependenţi" de coordonatorul Goran Martinic, "veteranii" Claudiu Fometescu şi Virgil Căruţaşu nereuşind un joc foarte bun.

Giurgiuvenii şi-au revenit după pauza mare

Cele două formaţii au alternat la conducerea jocului, împărţindu-şi chiar primele două sferturi. Mult mai montaţi de la cabine, giurgiuvenii au reuşit un sfert trei de excepţie (21-13), conducând cu 56-53 înainte de ultimele zece minute.

Deşi a început în forţă ultimul sfert, CSM-ul a plătit tribut jocului agresiv Urucatu şi Santa părăsind suprafaţa de joc din cauza greşelilor personale. Mult mai atenţi pe final decât în sezonul precedent atunci când au pierdut multe jocuri, giurgiuvenii s-au impus cu stil şi se anunţă deja una dintre surprizele acestui sezon.

CSS-ul cu echipa, CSM-ul cu individualităţile

Vlaicu (16 puncte şi 4 recuperări), Parrish (15 puncte, 8 pase decisive), Thomas (15 puncte, 5 recuperări, 4 pase decisive) şi Harvey (11 puncte, 9 recuperări) au fost cei mai buni oameni ai CSS-ului. Restul punctelor au fost marcate de Burrell (8), Simmons (7), Ware şi C Nicolae (câte 3).

De cealaltă parte Martinic (27 puncte, 4 pase decisive) şi Pupovic (17 puncte, 4 recuperări) au dus greul pentru CSM Giurgiu însă efortul lor nu a fost suficient pentru a câştiga această partidă.

"Marea finală", contra Clujului

Următorul joc al CSS-ului va avea loc sâmbătă, de la ora 16.30, contra celor de la U Mobitelco. Meciul va fi o adevărată finală pentru calificarea în sferturile competiţiei, ardelenii "zdrobind" în celălalt meci al seriei pe Dinamo Bucureşti cu scprul de 99-51.

În funcţie de celelalte rezultate din Seriile II şi III coroborate cu faptul că Dinamo reprezintă doar un partener de antrenament, ocupanta locului secund din seria CSS-ului are şanse să fie cea de-a patra calificată în faza superioară a Cupei.

"Un meci foarte greu împotriva unei formaţii foarte puternice. Este bine că am reuşit să ne facem jocul şi să câştigăm. Probabil am arătat mult mai bine ca echipă. E adevărat că jocul CSM-ului se bazează foarte mult pe conducătorul de joc. Acum, pentru noi, important este meciul cu Universitatea Cluj şi nu calculele. Vom evolua ca şi azi, la victorie. N-am venit la Cupa României pentru locul doi. Locul doi nu reprezintă în acest moment o opţiune pentru noi" a declarat după meci, pentru "Adevărul", managerul sportiv al CSS Giurgiu, Alin Guţă.