VIDEO Crosul Devei, la prima ediţie: aproape 200 de concureţi au luat startul

0
Crosul Devei. FOTO: Daniel Guţă. ADEVĂRUL.

Aproape 200 de hunedoreni au participat astăzi la „Crosul Devei”, un concurs de atletism organizat de un club sportiv din localitate pentru a promova mişcarea şi acţiunile umanitare.

Crosul Devei, eveniment aflat la prima ediţie, a strâns la startul care a avut loc din Piaţa Unirii aproape 200 de concurenţi de toate vârstele.

Iubitorii de mişcare au trecut peste impedimentele create de vremea mohorâtă şi s-au alăturat competiţiei organizate de un club sportiv din municipiu. Sportivii au alergat pe străzile municipiului Deva, pe un traseu de 3,8 kilometri.

„Ideea acestui cros nu a fost să participe nu doar alergători de performanţă. Mesajul lui s-a adresat oamenilor de rând, care au vrut să facă sport. Am venit în întâmpinarea celor care vor să facă primul pas spre mişcare”, a declarat Velu Căluşer, organizator.
Startul competiţiei.Foto: glasul-hd.ro.

crosul devei

Un eveniment emoţionant a avut loc la finalul competiţiei. Printre cei care au ajuns la final s-au aflat două copile cu afecţiunea Sindromul Down. Au fost ajutate de ceilalţi concurenţi să participe la cros şi au trecut linia de sosire în aplauzele mulţimii.

Vă recomandăm şi:

Festival de box în Hunedoara: 110 sportivi intră în ring la Cupa României

Peste 100 de sportivi participă în aceste zile la Cupa României la box, pentru tineret. Evenimantul a debutat astăzi în Sala Constructorul din municipiu şi se va desfăşura în perioada 26 – 30 aprilie.

VIDEO Mihai Leu a fost premiantul hunedorenilor. Fostul campion a fost întâmpinat cu aplauze în centrul Devei

Zeci de hunedoreni au venit astăzi în Piaţa Victoriei din municipiul Deva pentru a-l întâlni pe unul dintre cei mai valoroşi sportivi din istoria României. Mihai Leu, fostul campion mondial la box, a fost „premiantul săptămânii”, în cadrul unei campanii civice care se desfăşoară în Deva, de aproape doi ani.

VIDEO Scene incredibile la comemorarea lui Michael Klein. Fiica regretatului fotbalist i-a certat pe fani: „Cum vă puteţi comporta aşa?“

Scene incredibile s-au petrecut astăzi, înainte de mitingul organizat ca omagiu pentru Michael Klein, fotbalistul emblematic din Hunedoara, de la moartea căruia s-au împlinit 22 de ani. Marşul a fost precedat de momente tensionate, în care au fost implicate familia fotbalistului şi un grup de suporteri. În final, oamenii s-au calmat şi sute de hunedoreni au participat la evenimentele dedicate simbolului FC Corvinul.