Atmosferă ca în vremea Corvinului la meciul CS Hunedoara - FCSB. Record de spectatori VIDEO

0
Meciul de fotbal s-a disputat cu tribunele aproape pline. FOTO: Daniel Guţă. ADEVĂRUL

Oamenii au stat la cozi uriaşe pentru a putea asista la meciul de fotbal dintre CS Hunedoara şi FCSB, din Cupa României.

Stadionul „Michael Klein” din Hunedoara a fost aproape plin la meciul de fotbal din şaisprezecimile Cupei României disputat, miercuri seara, între CS Hunedoara şi FCSB.

Deşi echipa locală a fost învinsă cu scorul de 5 – 3, hunedorenii au rămas cu emoţiile unui meci jucat în faţa a peste 8.000 de oameni, primul disputat pe stadionul „Michael Klein” în nocturnă.

Mii de bilete vândute în prima zi pentru meciul de fotbal CS Hunedoara - FCSB, din Cupa României

Premieră în fotbalul hunedorean: meciul dintre CS Hunedoara şi FCSB, disputat în condiţii speciale

Corvinul Hunedoara se întoarce acasă. Cum au fost strânşi în timp record banii pentru achiziţia mărcii

Numărul celor prezenţi la jocul din Cupa României putea fi şi mai mare, însă de luni după-amiaza, vânzarea biletelor a fost oprită. Aceasta după ce Direcţia de Sănătate Publică Hunedoara a anunţat că rata infecţiilor cu Covid 19 a depăşit două cazuri la mia de locuitori în municipiul Hunedoara.

Tribune pline la meciu. VIDEO: ADEVĂRUL

Până luni au fost vândute peste 6.000 de bilete, însă în tribune au ajuns şi susţinătorii echipei din Bucureşti şi elevii, care beneficiat de intrarea gratuită.

Cozi la testări Covid 19 şi la intrare în stadion, înaintea meciului. FOTO: Daniel Guţă. ADEVĂRUL

meci cs hunedoara fcsb foto daniel guta adevarul

Pentru a putea intra la meci, oamenii au fost nevoiţi să prezinte, pe lângă biletul de 30 de lei, şi dovada vaccinării sau a unui rezultat negativ la testele rapide Covid 19.

Testele au putut fi realizate, cu costul a 30 de lei, la punctele deschise de autorităţile sanitare în faţa stadionului hunedorean. Au fost cozi la bilete, la testările Covid 19 şi la intrarea în stadion, iar în seara meciului tribunele au fost pline, semn că la două decenii de când fotbalul hunedorean a intrat într-un declin profund, interesul localnicilor pentru el a rămas ridicat.

Tribunele pline la meciu. ADEVĂRUL

Entuziasmul arătat de suporteri i-a motivat pe jucătorii echipei hunedorene, care au fost la un pas să producă o supriză.

Echipa gazdă a fost condusă cu 3 – 0 de FCSB (Stoica în minutele 19, 50) şi Oaidă (în mintul 30), apoi a reuşit să egaleze în finalul celei de-a doua reprize, prin Vlad (minutul 59), Hergheligiu (minutul 70) şi Simon (minutul 83).  În prima repriză a prelungirilor, oaspeţii au înscris însă de două ori, prin Musi şi Gheorghe, stabilind scorul final: 5 – 3 pentru FCSB, rezultat care o califică în optimile Cupei României.

Vă recomandăm să citiţi şi:

Centenarul fotbalului hunedorean. Mii de oameni la meciul omagial dintre Corvinul şi echipa României VIDEO

Povestea savuroasă din istoria Corvinulului: de ce hunedorenii jucau în echipamentul naţionalei Honduras

Templul fotbalului din Hunedoara. Cum a început, în anii '50, povestea stadionului Corvinul FOTO VIDEO

Cum arată stadionul unde Michael Klein a făcut istorie. Au trecut 28 de ani de la moartea fotbalistului VIDEO

VIDEO O vedetă din fotbal a cumpărat restaurantul unde au cinat şeful URSS şi Ceauşescu: „Am investit un milion de euro. Nu este o afacere”

Mircea Lucescu, în Hunedoara: „M-au năpădit amintirile cu acea echipă teribilă, Corvinul, şi sper să o văd renăscând”

Gelu Simoc a murit. Povestea de viaţă a fostului preşedinte al FC Corvinul, în anii de glorie ai fotbalului hunedorean