Toma Coconea a fost eroul săptămânii. Alergătorul este „premiant fără premii”

0

Toma Coconea a fost invitatul special al campaniei civice „Premianţii fără premii”, în care hunedorenii sunt invitaţi să îi cunoască pe cei care le-ar putea fi modele de viaţă. Întâlnirea a fost organizată astăzi, în faţa statuii ecvestre care îl înfăţişează pe Decebal, din centrul municipiului Deva.

Toma Coconea a fost recompensat simbolic de hunedorenii care participă la campania civică „Premianţii fără premii”.

Astăzi, cel mai bun alergător din judeţ a fost invitat la o întâlnite specială, în Piaţa Victoriei din Deva. Zeci de oameni au venit pentru a-l cunoaşte şi a-şi arăta aprecierea faţă de cel supranumit „şoimul Carpaţilor”.

Alergător de anduranţă

Toma Coconea este unul dintre românii pentru care imposibilul nu există, îl descriu iniţiatorii campaniei. În luna iulie, a încheiat cea mai dură competiţie de anduranţă din lume, X-Alps 2013, pe locul 10. A parcurs 2.456 de kilometri în 12 zile, timp în care a alergat zilnic câte un maraton şi jumătate, la temperaturi între -10 grade, pe Mont Blanc, şi 26 de grade, în Monte Carlo, unde s-a încheiat competiţia la care au participat 31 de atleţi din toată lumea. Cea mai recentă poveste de succes a hunedoreanului din Valea Jiului este ultramaratonul „No Finish Line”, desfăşurat la Monaco - 800 de kilometri alergaţi pentru o cauză umanitară.

Toma Coconea a terminat cursa pe locul 1 la categoria lui de vârstă – din 1.596 de participanţi. În clasamentul general, s-a situat pe locul 5. S-a întrecut cu 50 de ultramaronişti profesionişti şi 9.800 de participanţi la maratonul de 7 zile şi 7 nopţi şi a fost singurul concurent grav accidentat la genunchi care n-a vrut să renunţe la cursă, în ciuda sfaturilor primite de la medici.