Sătmăreanca Simona Pop a cucerit argintul la Cupa României la spadă

0
Cupa României la spadă pentru seniori a început miercuri, 1 octombrie, în sala complexului „Tomis”, din strada Flămânda

Complexul Sportiv Tomis din Constanţa a găzduit miercuri, 1 octombrie, prima probă din cadrul Cupei României la spadă, cea feminină individuală. Sătmăreanca Simona Pop, în prezent componentă a Clubului „Steaua” Bucureşti, s-a clasat pe locul II, după ce în finală a fost învinsă de stelista Maria Udrea, cu 11 la 10.

La start s-au prezentat 28 de sportive, iar pe locul 1 s-a clasat Maria Udrea, de la CSA Steaua, care a trecut în finală de colega sa de la club şi de la lotul naţional, Simona Pop, scor 11-10. Podiumul a fost completat tot de o sportivă de la CSA Steaua. Ana Maria Brânză a învins-o în finala pentru medalia de bronz pe Amalia Tătăran (CS Dinamo), scor 15-8.

Cupa României la spadă pentru seniori a început miercuri, 1 octombrie, în sala complexului „Tomis”, din strada Flămânda.  Competiţia a început cu proba de individual feminin, pe 1 octombrie, ziua de azi fiind rezervată tot fetelor, însă pentru proba pe echipe. Băieţii vor intra în concurs abia a treia zi, în proba individuală, iar ultima zi a competiţiei este dedicată echipelor masculine.

Printre cluburile participante la Cupa României, se numără Steaua Bucureşti, Dinamo Bucureşti, UNEFS Bucureşti, CS Satu Mare, LPS Craiova, Universitatea Craiova şi CSM Oradea. De la Clubul Sportiv Farul Constanţa, va participa doar scrimera Mădălina Ciucuraş. Săptămâna acesta, sala de scrimă a Complexului Sportiv „Tomis” va găzdui încă o com-petiţie de scrimă: Cupa Farul - Memorialul „Paul Călin”, unde vor concura doar băieţii.

Vă recomandăm şi

Scrimă: Echipa feminină de spadă a României a obţinut medalia de aur, în faţa Rusiei, la Campionatul European

„Aur“ pentru România. Tiberiu Dolniceanu, lider în etapa de Cupă Mondială de spadă, de la Moscova

Încă o medalie pentru spada românească: „bronzul“ la echipe, în etapa de Cupă Mondială de la Barcelona